Noworodek wymagający leczenia w czasie pandemii bez kontaktu z rodzicami

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Rodzice noworodków, które muszą pozostać dłużej w szpitalu po porodzie, nie mogą ich przez wiele tygodni odwiedzać. Psychologowie ostrzegają, że noworodki pozbawione kontaktu z matką przeżywają jedną z największych traum swojego życia. Do tego praktyka w polskich szpitalach nie jest pod tym względem jednolita.
Katarzyna Nowosielska
21.08.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego. Zmiany dotyczą wsparcia m.in. rolników dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią COVID-19. Wnioski o wsparcie powinny zostać zatwierdzone do 31 grudnia 2020 roku.
Krzysztof Koślicki
20.08.2020
Finanse Koronawirus a prawo

Rząd przygotowuje specjalną taryfę dla aut elektrycznych

Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Wsparcie szerszego rozwoju elektromobilności w Polsce oraz zwiększenie przejrzystości i uelastycznienie zasad sporządzania taryf dla przedsiębiorstw sieciowych - te cele przygotowywanych w Ministerstwie Klimatu zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną.
Krzysztof Sobczak
20.08.2020
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Trybunał Konstytucyjny nie ma kompetencji do oceny zgodności tekstu ratyfikowanej umowy międzynarodowej z jego tłumaczeniem - tak Rzecznik Praw Obywatelskich odniósł się do wniosku premiera o zbadanie, czy ratyfikowana przez Polskę Konwencja o przeciwdziałaniu przemocy jest zgodna z Konstytucją i czy jej tłumaczenie w Dzienniku Ustaw jest zgodne z tekstem autentycznym.
Krzysztof Sobczak
20.08.2020
Prawo karne
Wartość przychodów nie jest kryterium różnicującym najem w ramach działalności i poza nią. Podatnik pracujący na etacie, którego podstawowym źródłem dochodu nie jest najem, lokujący swoje oszczędności w nieruchomości ma prawo do skorzystania z 8,5 proc. stawki ryczałtu od przychodów z najmu. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
20.08.2020
Domowe finanse PIT
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, policjanci na swoim umundurowaniu mają mieć znaki, które ich identyfikują. Jest jednak wyjątek - pododdział zwarty, czyli funkcjonariusze zabezpieczający zgromadzenia. Zdaniem prawników to oznacza w praktyce bezkarność policjantów.
Patrycja Rojek-Socha
20.08.2020
Prawo karne Policja
Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda miał według doniesień medialnych w niektórych domach pomocy społecznej otrzymać 100 proc. głosów. Według Rzecznika Praw Obywatelskich mogło tam dojść do przestępstw, ale Państwowa Komisja Wyborcza nie chce zająć się sprawą i odsyła do prokuratury.
Krzysztof Sobczak
19.08.2020
RODO Wybory
Dokładnie 27 111 032 razy obywatele Polski sprawdzali w lipcu w internecie historię pojazdu. Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, to jedna z najpopularniejszych e-usług, choć niejedyna, którą przygotowano z myślą o kierowcach i pasażerach. - Mamy też coś dla pasażerów – e-usługę „Bezpieczny autobus” - podkreśla resort.
Krzysztof Sobczak
19.08.2020
Administracja publiczna
Do Rzecznika Finansowego trafia rocznie ponad 300 wniosków o interwencję, dotyczących ubezpieczeń rolników. Jego eksperci dokonali analizy ponad 2000 takich skarg i proponują uszczegółowienie przepisów, a tym samym bardziej precyzyjne ustalanie wysokości odszkodowań z tego typu polis.
Krzysztof Sobczak
19.08.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

UPC Polska ma potwierdzać telefoniczne i internetowe umowy

Prawo cywilne Rynek i konsument Nowe technologie
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał UPC do zmiany praktyk sprzedażowych stosowanych w związku z zawieraniem umów na odległość. Aby doszło do zawarcia lub zmiany umowy podczas rozmowy telefonicznej lub przez stronę internetową konsumenci będą musieli wyraźnie potwierdzić taką chęć.
Krzysztof Sobczak
19.08.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Nowe technologie
Postępowanie rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych dobiega końca. Dziś szkoły ogłoszą listy przyjętych kandydatów. Uczniowie, którzy nie dostali się do żadnej ze szkół, w czwartek będą mogli sprawdzić, gdzie są jeszcze wolne miejsca.
Agnieszka Matłacz
19.08.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Minister uregulował teleporady medyczne, ale mniej korzystnie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Minister zdrowia określił wprawdzie standardy teleporad, ale przepisy pozostawiają nadal duże pole manewru dla przychodni, w tym możliwość preferowania zdalnego leczenia. Nie określają bowiem ile razy wobec jednego pacjenta można stosować teleporadę i kiedy regułą ma być kontakt osobisty. Dają też ograniczone możliwości wnioskowania o to przez pacjenta.
Katarzyna Nowosielska
19.08.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Minister odmówił uznania cudzoziemca za obywatela polskiego z uwagi na niejawne informacje, które uzyskał z ABW. Człowiek ten nie pozna jednak ich treści, tylko płynące z nich wnioski. Nie ograniczyło to jego praw jako strony postępowania, ponieważ z dokumentami zapoznali się sędziowie. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
19.08.2020
Administracja publiczna
Senatorowie głosowali za zmianami w ustawach umożliwiających przeprowadzenie spisów powszechnych w warunkach epidemii. Doprecyzowano definicje metod spisowych i zdecydowano, że w wypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej rachmistrzowie spisowi będą mogli zbierać dane również drogą telefoniczną.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.08.2020
Administracja publiczna
Spotkania dla mieszkańców i organizacji społecznych zainteresowanych sprawami obywatelskimi, ich przestrzeganiem i egzekwowaniem będą organizowane przez akcję Masz głos jako „kawiarenki obywatelskie”. Prawnik specjalista w zakresie jawności i wolności obywatelskich odpowie na pytania i doradzi.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.08.2020
Samorząd terytorialny
Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla rodziny, nie dla gender" złożył we wtorek w Sejmie projekt ustawy mający na celu wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Autorzy projektu załączyli do niego 3,5 tys. podpisów. To kolejny krok w tym kierunku, po wezwaniu rządu do wypowiedzenia konwencji przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.
Krzysztof Sobczak
18.08.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Izolowany chory ma gorzej niż więzień

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Pacjent, u którego stwierdzono COVID-19, ale nie może odbywać izolacji w warunkach domowych i nie jest kwalifikowany na hospitalizację, trafia do izolatorium. Powinien mieć tam zapewnioną opiekę personelu medycznego, co nie zawsze ma miejsce, ale w sumie warunki ma pod pewnymi względami są gorsze, niż w zakładzie karnym.
Katarzyna Nowosielska
18.08.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Wpływy z tzw. podatku Belki są na tyle duże, że Ministerstwo Finansów nie zamierza z niego rezygnować. Obiecuje jednak pewne zmiany. Sprawa jest niebagatelna, bo chodzi o około trzy miliardy złotych rocznie. Tymczasem obecne oprocentowanie lokat i zasady wypłacania odsetek powodują, że podatek w skrajnych przypadkach wynosi nie 19, ale nawet 100 procent.
Krzysztof Koślicki
18.08.2020
Domowe finanse PIT
Ludzie skarżą się na stawki opłat za połączenie z infoliniami konsumenckimi. Koszt rozmowy zależy od decyzji firmy prowadzącej infolinię, taryfy z jakiej korzysta konsument, a do tego koszt tej opłaty jest naliczany poza abonamentem, co oznacza, że konsument ponosi dodatkową opłatę.
Grażyna J. Leśniak
17.08.2020
Rynek i konsument Prawo unijne
Przygotowywane przez Ministerstwo Klimatu rozporządzenie ma określić sposób ustalania tzw. minimalnej mocy przyłączeniowej dla stanowisk do ładowania aut elektrycznych np. w budynkach mieszkalnych. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został właśnie projekt tej regulacji.
Krzysztof Sobczak
17.08.2020
Budownictwo

Tęczowa flaga na pomniku - znieważenie czy uprawniony protest? 

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Czy tęczowa flaga na pomnikach znieważa? Wygląda na to, że sądy orzekające w tych sprawach będą musiały zmierzyć się kilkoma poważnymi wątpliwościami, jakie rodzi ta sprawa - pisze Marcin Kochanowski. I dodaje, że będą min. musiały wziąć pod uwagę prawo osób używających takich flag do wypowiedzi i protestu.
Marcin Kochanowski
17.08.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Banki odmawiają klientom, którzy zaciągnęli kredyty zwrotu części kosztów, w tym prowizji i opłat przygotowawczych proporcjonalnie do okresu wcześniejszej spłaty. Chociaż TSUE w wyroku z 2018 r. i ustawa o kredycie konsumenckim gwarantują zwrot należności. Ale klienci, którzy powinni otrzymać zwroty opłat są przed sądem na wygranej pozycji - zapewnia prof. WSB. dr hab. Marcin Kalinowski
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.08.2020
Rynek i konsument Finanse
Z powodu koronawirusa wiele osób cały czas pracuje z domu. Swoje usługi zdalnie świadczą także prowadzący działalność gospodarczą. Najnowsze interpretacje podatkowe potwierdzają, że fiskus zaczyna łagodniej patrzeć na rozliczanie wydatków na biuro w domu w kosztach uzyskania przychodów i odliczanie VAT. Ale na pewne nakłady cały czas trzeba jednak uważać.
Krzysztof Koślicki
17.08.2020
PIT VAT Małe i średnie firmy

Przychodnie mają zamknięte drzwi przed dziećmi

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Część placówek medycznych, w tym warszawskich, jest nadal niedostępna dla pacjentów. Personel nie odbiera telefonów, nie wyznacza zastępców gdy idzie na urlop, nawet pomimo tego, że resort zdrowia alarmuje, że lekarz w czasie epidemii nie może zamykać przychodni przed chorymi.
Katarzyna Nowosielska
15.08.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Poszkodowany właściciel zalanego mieszkania zamówił prywatną opinię co do wysokości szkody. Sąd Rejonowy w Giżycku przyznał mu sumę mniejszą niż się domagał, ale doliczył do niej koszt opinii. Jego zdaniem był to bowiem kolejny uszczerbek majątkowy po stronie powoda, związany ze zdarzeniem, ale racjonalnie poniesiony.
Marek Sondej
15.08.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zemke-Górecka: Mediacja sposobem na rozwody w czasie i po koronawirusie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus a prawo
Mediacji w sprawach rozwodowych jest coraz więcej. Epidemia pokazała, że nie zawsze trzeba korzystać z możliwości, jakie daje sąd, które są niewymierne czasowo, a lepiej jest skorzystać z mediacji - nawet online. W szczególności w sprawach o kontakty z dziećmi, alimenty, czy podział majątku, strony mogą dojść do porozumienia przy współudziale bezstronnego mediatora - mówi adwokat Agnieszka Zemke-Górecka
Patrycja Rojek-Socha
15.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Koronawirus a prawo
Jedną z charakterystycznych regulacji Kodeksu cywilnego jest ta dotycząca prawa własności roju pszczół. Ustawodawca przewidział, w jakich przypadkach rój pszczół staje się niczyim oraz jakie roszczenia przysługują jego właścicielowi, jeśli owady postanowią opuścić ul. Może je ścigać, ale tylko przez trzy dni.
Aleksandra Partyk
15.08.2020
Środowisko Prawo cywilne
Sejm odrzucił w piątek poprawkę Senatu do ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu, skreślającą przepis o rekompensacie dla podmiotów, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.
Krzysztof Sobczak
14.08.2020
Finanse publiczne Wybory
Sejm przyjął w piątek doprecyzowujące poprawki Senatu do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która m.in. wprowadza możliwość rejestracji przez internet samochodów dla sprzedawców nowych aut, a także znosi obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy w Polsce. Nie zaakceptował jednak poprawki dotyczącej obowiązku zrekompensowania dochodów powiatów utraconych w związku z wejściem w życie ustawy.
Krzysztof Sobczak
14.08.2020
Administracja publiczna RODO
Uchwalona w piątek prze Sejm ustawa ma usprawnić wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji i zakazać reprywatyzacji budynków z lokatorami. Projekt przygotował klub PiS, ale zyskał on poparcie większości opozycji. Za przyjęciem ustawy głosowało 416 posłów, ośmiu głosowało przeciwko, a siedmiu wstrzymało się od głosu.
Krzysztof Sobczak
14.08.2020
Finanse samorządów Administracja publiczna
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski