Zmiana ta znalazła się w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. W czwartek 9 czerwca Sejm głosował nad poprawkami Senatu do niej i poparł tę zmianę. 

Niekorzystne dla samotnych rodziców rozwiązania znalazły się w Polskim Ładzie i mimo protestów wielu środowisk, także w jego nowelizacji. A przedstawiciele rządu i partii rządzącej do końca odmawiali wycofania się z nich. Dlatego wynik czwartkowego głosowania w Sejmie w sprawie poprawki Senatu był zaskoczeniem. 

Czytaj: Sejm poparł większość poprawek Senatu do lipcowych zmian w Polskim Ładzie>>

 

 

Zadowolenie z przyjęcia tej poprawki wyraziły posłanki opozycji. - Wygrały samotne matki i samotni ojcowie. Przywrócono to, co było bardzo ważne. Nie ma podziału na rodziny lepsze i gorsze, na dzieci lepsze i gorsze. Wszyscy mają dokładnie te same prawa - podkreśliła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. I wyraziła zarazem nadzieję, że PiS zaniecha kolejnych prób wprowadzania rozwiązań niekorzystnych dla rodziców samodzielnie wychowujących dzieci.

Czytaj też: Naprzemienna opieka rodziców nad dzieckiem a preferencyjne rozliczanie PIT osoby samotnie wychowującej dziecko >

A posłanka Marzena Okła-Drewnowicz przypomniała, że o przywrócenie dawnych zasad rozliczania się rodzice ci walczyli od wielu miesięcy. - To tak naprawdę dzięki ich walce i determinacji udało się przywrócić prawa należne im i ich dzieciom, bo to nie jest ich wina czy widzimisię, że ich dzieci żyją w rodzinach niepełnych - zaznaczyła. Podziękowała aktywistom, którzy zaangażowali się w dążenie do przywrócenia zasad, które obowiązywały wcześniej Polsce przez 30 lat.