Zgodnie ze znowelizowanymi w ubiegłym roku przepisami ustawy - Prawo drogowe zakłady ubezpieczeniowe od 17 czerwca uzyskają możliwość powiązania liczby punktów karnych kierowców ze stawkami ubezpieczenia obowiązkowego OC. Narzędzie udostępni im Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. - Zakłady ubezpieczeniowe intensywnie pracują z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym nad przystąpieniem do tego rozwiązania. Część już przystąpiła - mówi Damian Ziąber, rzecznik UFG.

Według prezesa zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń Jana Grzegorza Prądzyńskiego, dostęp do informacji o mandatach i punktach karnych pozwoli na lepsze dopasowanie składki do ryzyka spowodowania wypadku przez kierowcę. - Będzie to miało wpływ na większe zróżnicowanie cen ubezpieczeń – mówi prezes Izby.

 

 

Jakie dane uzyska ubezpieczyciel

  • sumie punktów przypisanych za naruszenia na podstawie prawomocnego rozstrzygnięcia,
  • informację o sumie punktów, które zostaną ostatecznie przypisane w przypadku potwierdzenia naruszenia prawo-mocnym rozstrzygnięciem,
  • nazwie naruszenia przepisów ruchu drogowego – kwalifikacji prawnej, rodzaju czynu, dacie, godzinie i miejscu jego popełnienia, liczbie punktów przypisanych za naruszenia na podstawie prawomocnego rozstrzygnięcia, a także informacji o liczbie punktów, które zostaną ostatecznie przypisane w przypadku potwierdzenia naruszenia prawo-mocnym rozstrzygnięciem,
  • nazwie podmiotu rejestrującego naruszenie,
  • danych pojazdu, którym popełniono naruszenie – rodzaj, markę, model, numer rejestracyjny oraz – w przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą – kraj rejestracji pojazdu,
  • rodzaju prawomocnego rozstrzygnięcia.

 

Czytaj też: Ubezpieczenia w kosztach podatkowych na przykładach >>>

Warto także pamiętać, że od 17 września 2022 r. punkty karne usuwane są z Centralnej Ewidencji Kierowców po dwóch latach, ale pod warunkiem uiszczenia grzywny. Oznacza to, że ten dwuletni termin, po upływie którego punkty znikną z konta kierowcy, liczony będzie dopiero po opłaceniu mandatu.

Czytaj także: Od września redukcja punktów karnych będzie trudniejsza i droższa>>

Czytaj też: Naruszenie zasad w ruchu drogowym wyklucza możliwość usunięcia punktów karnych - omówienie >>>

Ubezpieczyciel dowie się tylko o niektórych wykroczeniach

Ustawa wymienia konkretne naruszenia przepisów ruchu drogowego o których będą mogły dowiedzieć się zakłady ubezpieczeń. Są to:

  • przestępstwa, o którym mowa w Kodeksie karnym m.in: spowodowanie katastrofy, nieumyślne spowodowanie wypadku, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzenie pojazdu bez uprawnień.
  • wykroczenia, o którym mowa w Kodeksie wykroczeń m.in. spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wykroczenia przeciwko pieszym, jazda pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, prowadzenie nieoświetlonego pojazdu, tamowanie ruchu, niepodporządkowanie się znakom, ograniczeniu prędkości, nieudzielenie pomocy, prowadzenie bez uprawnień, nielegalne dopuszczenie do ruchu, naruszenie innych przepisów prawa ruchu drogowego, naruszenie przepisów związanych z przejazdami kolejowymi lub nieostrożność poza drogą publiczną.

 


Ubezpieczyciel zdecyduje, czy skorzysta z uprawienia i w jakim zakresie

Damian Ziąber podkreśla, że ustawa nadaje ubezpieczycielom uprawnienie do zapytania o takie dane, jednak jest to uprawnienie, a nie obowiązek i to od ich decyzji i polityki zależy czy z takiego uprawnienia skorzystają.

- To zawsze indywidualna decyzja zakładu ubezpieczeń, jaki wpływ na wysokość składki za ubezpieczenie będą miały informacje o punktach karnych. Należy jednak liczyć się z tym, że będą miały podobny wpływ jak informacje o przebiegu ubezpieczenia. Kierowcy, którzy nagminnie łamią przepisy drogowe stanowią większe ryzyko. Ich składki ubezpieczeniowe będą to większe ryzyko odzwierciedlały. Duże znaczenie może mieć też częstość popełniania wykroczeń – wyjaśnia Monika Chłopik analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Dodaje, że dostęp do informacji o karalności kierowców działać będzie też w drugą stronę. Osoby, które nie mają punktów karnych, mogą liczyć na łagodniejsze traktowanie ze strony ubezpieczycieli. Zakłady ubezpieczeń będą premiowały tych, którzy jeżdżą bezpiecznie. Informacja o punktach karnych będzie dodatkowym czynnikiem pozwalającym na lepsze dopasowanie wysokości składki do ryzyka spowodowania wypadku przez posiadacza pojazdu.

 

 

Pirat kierowca w służbowym aucie lub należącym do żony

Sporo niejasności wśród kierowców budzi, co się stanie w sytuacji kiedy auto zarejestrowane jest na jednego z małżonków, a drugi popełnia wykroczenia lub w przypadku poruszania się pojazdem służbowym. I czy wykroczenia popełnione pojazdem służbowym będą miały wpływ na wysokość ubezpieczenia w przypadku auta prywatnego. Monika Chłopik wyjaśnia, że decyzja w tych zakresach będzie zależała od polityki każdego zakładu. Tak jak w przypadku aktualnie obowiązujących zwyżek za szkodowość, jedne zakłady są bardziej surowe, inne mniej.

- Umowy ubezpieczenia zawierają kierowcy z różnych grup ryzyka. Podobnie będzie w przypadkach, gdy kierowcy pożyczają sobie samochody. Pamiętajmy, że w ubezpieczeniu OC w momencie zawarcia umowy, deklarujemy, kto będzie jeździł autem. Jeśli podamy nieprawdę, wypadek spowoduje np. młody kierujący, zakład ubezpieczeń może dokonać korekty składki - wyjaśnia.

Monika Chłopik zwraca też uwagę, że warunki udostępniania aut służbowych określają wewnętrzne regulaminy. Mogą one wskazywać, kiedy i do jakich celów pracownicy korzystają ze służbowego auta, jakie mają prawa i obowiązki, a także, jakie są konsekwencje niedochowania tych zasad. Niejednokrotnie zdarzają się przypadki, że samochód przypisany jest do konkretnego użytkownika, a firmy również podlegają procedurze taryfikacyjnej u ubezpieczyciela.

 

 

Mandaty i punkty to kolejny element ryzyka

Dziś ubezpieczyciele ustalają wysokość składki OC biorąc pod uwagę wiele elementów dotyczących zarówno pojazdu, jak i kierowcy. Te, które określają tzw. podstawową składkę ubezpieczeniową, to:

  • rodzaj pojazdu (osobowy, ciężarowy, specjalistyczny itd.),
  • pojemność silnika,
  • miejsce zamieszkania ubezpieczonego,
  • marka pojazdu.

Na obniżenie lub podwyższenie składki podstawowej wpływ mogą mieć także:

  • przebieg ubezpieczenia – szkodowy czy bezszkodowy,
  • wiek posiadacza pojazdu,
  • okres posiadania prawa jazdy,
  • wiek pojazdu,
  • posiadanie innych ubezpieczeń w Zakładzie Ubezpieczeń, innych ubezpieczonych pojazdów,
  •  liczba użytkowników pojazdu itd.