Na najbliższym, zaplanowanym na 12 i 13 marca 2025 r. posiedzeniu, Senat ma się zająć ustawą dotyczącą zatrudniania cudzoziemców, którą uchwalił Sejm (a dokładnie - ustawą o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, druk sejmowy nr 949, druk senacki nr 275).

Czytaj również: Wyższe kary dla pracodawców - sejmowa wrzutka na ostatniej prostej>>

Przepisy, które budzą wątpliwości i dlaczego

- Administracyjne ograniczenie podstaw współpracy między cudzoziemcem a agencją pracy tymczasowej narusza swobodę zawierania umów. Wprowadzenie w takim przypadku obowiązku zatrudniania cudzoziemców na etat jest nieuzasadnione i szkodliwe. Proponowane zmiany budzą zastrzeżenia ponieważ są dyskryminujące i restrykcyjne zarówno dla przedsiębiorców, jak i cudzoziemców. Dziwne, dlaczego mamy różnicować sytuację obywateli polskich i cudzoziemców, często zatrudnionych na podobnych stanowiskach, wykonujących taką samą pracę – mówi Nadia Winiarska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Wątpliwości budzi również regulacja dotycząca odmowy wydania zezwolenia na pracę w sytuacji, gdy z okoliczności sprawy wynika, że cudzoziemiec byłby zatrudniony przez podmiot, który nie jest agencją pracy tymczasowej, a praca byłaby wykonywana na rzecz osoby trzeciej.  W takim brzmieniu przepis ogranicza możliwość świadczenia pracy na rzecz klientów pracodawcy. Przykładem może być zatrudnienie w firmie zapewniającej usługi sprzątania, której pracownicy wykonują pracę sprzątające na rzecz klienta w jego biurze, czy zatrudnienie specjalisty IT, który serwisuje systemy klienta w jego siedzibie. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, niezrozumiałe jest ograniczanie dostępu do zatrudnienia cudzoziemcom w sytuacji, gdy gospodarka boryka się z niedoborem pracowników.

W ustawie uchwalonej przez Sejm niespodziewanie znalazła się też poprawka  znacznie podwyższająca kary za łamanie prawa pracy (zgłoszona w II czytaniu przez posłów Lewicy, o czym serwis Prwo.pl napisał jako pierwszy - przyp. red.). Jak podkreśla Konfederacja Lewiatan, sposób jej wprowadzenia narusza standardy stanowienia prawa. Posłowie na ostatnim etapie prac wprowadzili poprawkę zmieniającą przepisy Kodeksu pracy, czyli podstawowej regulacji dotyczącej stosunków pracy w Polsce.  Tymczasem uchwalona ustawa dotyczy tylko zasad zatrudniania cudzoziemców. Charakter Kodeksu pracy nakazuje nam większą powściągliwość w dokonywaniu takich zmian.