Jak wynika z badania Talent Trends 2023 zrealizowanego przez ekspertów PageGroup na grupie polskich pracowników, nawet osoby, które są zadowolone ze swojej obecnej pracy, nie wykluczają jej zmiany w przypadku otrzymania lepszych warunków. Pracownicy są zdecydowanie bardziej elastyczni, a przywiązanie do pracodawcy nie odgrywa już tak dużej roli, jak kiedyś. Wśród 1000 odpytanych osób ponad połowa stwierdziła, że albo poszukuje nowej pracy i przegląda oferty, albo planuje zrobić to w ciągu najbliższego półrocza. 

- Polscy pracownicy i polscy kandydaci wychodzą z założenia, że nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Średni czas, który spędzamy u jednego pracodawcy, skraca się z roku na rok, choć to zależy oczywiście od sektora. Jeszcze 10 lat temu mówiło się, że przed upływem trzech lat pracy w jednym miejscu nie powinniśmy zmieniać pracy, żeby dobrze to wyglądało w CV. Dzisiaj te trzy lata są już postrzegane jako lojalność – mówi Kacper Grabowski, Senior Director Michael Page Business Services & Technology. 

 

Work-life balance coraz ważniejszy

Po pandemii coraz więcej pracowników zaczęło zwracać uwagę na dbanie o zdrowie psychiczne i równowagę między życiem prywatnym a pracą. 7 na 10 pytanych pracowników deklaruje, że jest to dla nich ważniejsze, niż sukces zawodowy. 

- Wielu pracodawców mierzy efektywność swoich zespołów liczbą przepracowanych godzin czy dni spędzonych w biurze. Jednak to jakość wykonywanej pracy, a nie czas poświęcony na jej realizację, powinna być najważniejszą wartością pracownika. Warto więc mieć świadomość, że to zmiana sposobu myślenia jest kluczowym elementem pozwalającym na dokonanie rzetelnej oceny pracy zespołu – dodaje Kacper Grabowski.

Posłuchaj w LEX: Strategie budowania programów benefitów pracowniczych w świetle pandemii i bieżących zmian >

Dla pracownika ważna jest też dobra atmosfera w pracy i partnerskie relacje, także z szefem. 

- Określiłbym to jako wspólny rynek pracodawcy i pracownika. Nie ma pracownika bez pracodawcy, nie ma pracodawcy bez pracownika. Myślę, że zbliżamy się tak naprawdę do najbardziej zdrowego modelu, w którym to wreszcie jest partnerska rozmowa przy jednym stole dwóch stron, gdzie kiedyś zdecydowanie ten środek ciężkości przesunięty był na pracodawcę. Zbliżamy się do tego najzdrowszego modelu, kiedy obie strony są równoważne, czyli idziemy w kierunku zdrowego balansu – mówi Kacper Grabowski.

Czytaj w LEX: Profile kompetencyjne - jak zarządzać różnorodnością w firmie? >

 

Nowość / Bestseller
Nowość / Bestseller

Kazimierz Jaśkowski

Sprawdź  

Wynagrodzenie silnym bodźcem do zmiany 

Talent Attraction Index, czyli współczynnik przyciągania talentów opracowany przez PageGroup wskazuje na trzy główne elementy, na które zwracają uwagę pracownicy: wynagrodzenie (26 proc. wskazań), szeroko pojętą elastyczność (15 proc.) oraz rozwój kariery (14 proc.). Pracownicy coraz częściej częstą zmianę pracy widzi jako szansę rozwoju kariery. 

- Co trzeci kandydat podaje rozwój jako najważniejszy aspekt w procesie zmiany. Cykle awansów w obecnej pracy mogą nie nadejść wystarczająco szybko, co prowadzi do częstszych zmian zatrudniającego. Dane potwierdzają wzrost liczby osób szybko zmieniających zatrudnienie, dla których jest to krótsza droga do osiągnięcia wyższego stanowiska. To skuteczna strategia wspinania się po szczeblach kariery w celu uzyskania awansu i zazwyczaj towarzyszącej mu podwyżki wynagrodzenia - wskazano w badaniu. 

Czytaj w LEX: Jak wspierać rozwój kompetencji swoich pracowników - poradnik oceny kompetencji dla menedżera >