Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek o godz. 17.30, kolejne zaplanowane jest na piątek.

"Chcemy organizować takie spotkania cyklicznie. Uważamy, że mogą one pomóc kobietom, a także poprawić wizerunek komorników" - powiedziała szefowa CPK Urszula Nowakowska.

Choć komornik to zawód, który wiąże się raczej z negatywną oceną w społeczeństwie, trzeba pamiętać, że pełni on ważną funkcję w systemie prawa, pomagając egzekwować wyroki sądu - przypominają organizatorzy spotkań.

Nowakowska podkreśliła, że współpraca z komornikami ma pokazać "ludzką twarz" tego zawodu. "Chcemy uwrażliwić komorników na problemy kobiet - ofiar przemocy ekonomicznej, które nie z własnej winy stają się dłużniczkami, zagrożone są eksmisją, licytacją majątku. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z nami komornicy będą wykazywali się także większą aktywnością w ściąganiu zasądzonych przez sąd alimentów oraz eksmitowaniu z mieszkań sprawców przemocy domowej" - powiedziała.

Współpraca z komornikami ma poszerzyć dostęp do fachowej pomocy prawnej dla tych kobiet, których nie stać na korzystanie z pomocy adwokata.

Cykl spotkań z komornikiem rozpocznie się od dwóch spotkań, które odbywają się w ramach trwającego obecnie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym.

Pierwsze spotkanie, zaplanowane na wtorek, poświęcone będzie alimentom. Jego uczestniczki dowiedzą się, co zrobić, gdy mąż lub partner nie uczestniczy w utrzymywaniu dzieci mimo wyroku sądu, co robić, gdy komornik nie ma z czego ściągnąć alimentów, bo np. ojciec dziecka nie pracuje, kiedy można ubiegać się o wypłatę świadczeń z funduszu alimentacyjnego, jak pociągnąć do odpowiedzialności karnej tych, którzy uporczywie uchylają się od płacenia alimentów.

Tematem kolejnego spotkania, które ma się odbyć w piątek, będą eksmisje. Uczestniczące w nim kobiety będą mogły się dowiedzieć, co zrobić gdy grozi im eksmisja z mieszkania, jak się przed nią chronić, czy i kiedy muszą dostać lokal zastępczy, jak eksmitować sprawcę przemocy domowej.

Spotkania odbywać się będą w biurze CPK w warszawie przy ul. Pięknej 66a/10.

Finansowane są ze środków Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym, warszawskiego Urzędu Miasta oraz ISP.