Jak poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Łodzi Agnieszka Pawlak podczas akcji zabezpieczono ponad 1,1 tony gotowego tytoniu i 5 ton tytoniowego suszu.

Wyjaśniła, że podczas wspólnej kontroli na terenie powiatu sieradzkiego funkcjonariusze łódzkiej i wrocławskiej służby celno-skarbowej oraz CBŚP z Wrocławia weszli na teren jednej z prywatnych posesji, gdzie jak podejrzewali, mogła działać nielegalna wytwórnia tytoniu. W budynku gospodarczym zastali czterech mężczyzn, obywateli Ukrainy, obsługujących maszyny do cięcia tytoniowego suszu.

Już po rozpoczęciu kontroli na teren posesji przybył kolejny mężczyzna, który na widok funkcjonariuszy rzucił się do ucieczki. Mężczyznę zatrzymano. Okazał się nim 34-letni mieszkaniec Białegostoku.

Na miejscu funkcjonariusze zarekwirowali urządzenia do cięcia suszu i suszenia tytoniu oraz 68 worków z gotowym tytoniem - w sumie 1120 kg. Wartość rynkowa znalezionych wyrobów akcyzowych to ponad 761 tys. zł. "Jednak ślady i dowody zabezpieczone na terenie nielegalnej wytwórni wskazują, że wyprodukowano w niej, co najmniej 16 ton nielegalnego tytoniu. Całkowite straty Skarbu Państwa związane z działaniem nielegalnej fabryki szacuje się na ponad 12,5 mln zł" - informuje Pawlak.

W trakcie akcji okazało się, że na teren posesji zmierza ciężarowy mercedes z kolejną partią tytoniowego suszu. Transport został zatrzymany, a przewożony nim ładunek - 5 ton suszu - zarekwirowany. "Uszczuplenia w podatku akcyzowym od tego towaru wynoszą ponad 2,2 mln zł" - dodała rzeczniczka.

Zarzut popełnienia przestępstw skarbowych, związanych z nabyciem i przechowywaniem nielegalnych wyrobów akcyzowych oraz zarzut wytwarzania wyrobów tytoniowych usłyszał 34-letni Polak. Grozi mu kara do 3 lat więzienia oraz milionowa grzywna.

 

Pawlak zaznaczyła, że faktyczny rozmiar procederu i krąg osób odpowiedzialnych za jego organizację ustali śledztwo prowadzone przez Łódzki Urząd Celno-Skarbowy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sieradzu. (PAP)