Ficoń dodał, że projekty zostały podzielone na ogólnomiejskie i lokalne. Te pierwsze dotyczą mieszkańców więcej niż jednego osiedla. Takich propozycji wpłynęło 49. Do rozdysponowania jest 1,5 mln zł, ale na jeden projekt przeznaczyć można maksymalnie 500 tys. zł. Na propozycje lokalne, dotyczące jednego osiedla, miasto przeznaczy 2,25 mln zł. Wartość zadania nie może przekroczyć 75 tys. zł. Bielszczanie zaproponowali ich 79.

Budżet obywatelski w Bielsku-Białej będzie zrealizowany po raz trzeci. W pierwszej edycji bielszczanie wybierali spośród 107 propozycji, a w drugiej wśród 79. „Rosnąca liczba propozycji wskazuje, że idea budżetu obywatelskiego sprawdziła się. Pierwsza edycja była ciekawostką. Druga nastąpiła niedługo po niej i być może dlatego propozycji było mniej. Myślę, że obecna ilość projektów będzie stała” – powiedział Ficoń.

Zdaniem rzecznika magistratu wachlarz zgłoszonych projektów jest bardzo szeroki. Wśród pomysłów ogólnomiejskich znalazły się m.in. propozycje zorganizowania jarmarku średniowiecznego, zakupu nowych biletomatów komunikacji miejskiej, urządzeń odliczających czas do zmiany świateł na wybranych skrzyżowaniach, wyciągarki szybowcowej, czy też odtworzenia skoczni narciarskiej K-30 w Cygańskim Lesie oraz budowy tężni solankowej.

Projektów osiedlowych najwięcej – sześć - wpłynęło z osiedli Bielsko Południe i Wapienica. Żadnej propozycji nie zgłosiła jedna dzielnica. Pomysły dotyczą przede wszystkim budowy placów zabaw i parkingów, doposażenia miejsc wypoczynku i przedszkoli, stworzenia miejsc, w których można wyprowadzać psy na spacer, a także remontów chodników.

Głosowanie odbędzie się między 5 i 13 listopada. Udział może w nim wziąć każdy pełnoletni mieszkaniec miasta. Głosowanie zostanie przeprowadzone listownie, osobiście w jednym z wyznaczonych punktów lub elektronicznie za pomocą strony internetowej.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze. Idea powstała w brazylijskim mieście Porto Alegre jako inicjatywa oddolna mieszkańców. Został wprowadzony w latach 1991 i 1992. Okazał się wielkim sukcesem. W Polsce pionierem był Sopot, który zainicjował go w 2011 r.(PAP)

szf/ mhr/

Dowiedz się więcej z książki
Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł