"Każdy zakopiańczyk może mieć wpływ na to, jakie pomysły zostaną zrealizowane pod Giewontem w ramach budżetu obywatelskiego. Pozytywną weryfikację przeszło 26 zgłoszonych przez mieszkańców projektów, na które teraz można głosować. Głosy można oddawać w punktach do głosowania, za pomocą internetu lub poczty" – powiedział PAP rzecznik zakopiańskiego urzędu miasta Szymon Zatorski.

Budżet obywatelski jest realizowany w Zakopanem po raz pierwszy.

Wśród propozycji inwestycji zgłoszonych przez mieszkańców Zakopanego są m.in. siłownie plenerowe przy drodze do Kuźnic i na Równi Krupowej, budowa centrum rekreacji, organizacja i prowadzenie treningów sportowych dla niepełnosprawnych, a także organizacja festiwalu sztuki skierowanego do młodzieży. Wśród projektów znalazły się też inwestycje drogowe.

Jak wyjaśnił Zatorski, w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowanych może zostać nawet kilka projektów, które uzyskają najwięcej głosów. "Realizacja projektów musi zamknąć się w kwocie jednego miliona zł. Może zatem być to jeden projekt za całą tę kwotę, lub kilka mniejszych projektów. Wszystko okaże się po głosowaniu" – powiedział PAP rzecznik.

Każdy ze złożonych projektów musiał zawierać przynajmniej dziesięć podpisów z poparciem. Realizacja zgłaszanej inwestycji nie mogła przekroczyć przeznaczonego na ten cel budżetu, czyli 1 mln zł. Komisja odrzuciła 17 projektów, które zawierały błędy formalne.

Projekty, które otrzymają największą liczbę głosów i zostaną pozytywnie zweryfikowane, mają być zrealizowane w 2014 roku.

Roczny budżet miasta to około 100 mln zł. (PAP)

szb/ eaw/ jra/