Jak powiedziała w czwartek dziennikarzom Katarzyna Szymczak-Pomianowska z biura partycypacji społecznej wrocławskiego magistratu, w tej edycji budżetu obywatelskiego będą obowiązywać zasady podziału pieniędzy nie tylko na konkretne zadania, ale również na grupy projektów w zależności od ich kosztów.

"Na te największe projekty przeznaczyliśmy około 4,5 mln zł, pod głosowanie poddanych zostanie 128 takich propozycji. Na - podzielone na dwie grupy - mniejsze projekty, których jest w sumie ponad 400, jest do wydania 15 mln zł" - dodała Szymczak-Pomianowska.

Podkreśliła, że we wszystkich grupach dominują projekty infrastrukturalne związane m.in. z terenami zielonymi, rekreacją, rewitalizacją podwórek oraz budową ścieżek rowerowych i chodników.

Szef biura partycypacji społecznej UM Bartłomiej Świerczewski poinformował, że podczas głosowania będzie można wskazać maksymalnie po jednym projekcie z każdej grupy.

„W naszym głosowaniu mogą wziąć udział tylko osoby dorosłe. W innych miastach głos mają też nieletni" - mówił. "My też w przyszłości chcielibyśmy to zmienić" - zadeklarował. Ale - jak zaznaczył - do tego potrzebna jest uchwała rady miejskiej”.

Świerczewski przypomniał, że w poprzedniej edycji drogą elektroniczną i tradycyjną zebrano 153 tys. głosów. Do realizacji wybrano wówczas ponad 80 inwestycji.

Zanim ponad 500 projektów zostało zakwalifikowanych do głosowania, mieszkańcy Wrocławia zgłosili ich do do budżetu obywatelskiego w 2015 r. ponad 800. To dwukrotnie więcej niż w poprzedniej edycji. W 2014 r. również wydano 20 mln zł, a rok wcześniej edycja pilotażowa zamknęła się kwotą 3 mln zł.(PAP)

ros/ ann/

Dowiedz się więcej z książki
Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł