Do dyspozycji mieszkańców jest 15 mln zł. Wybór projektów w głosowaniu odbędzie się w październiku.

„Z roku na rok mieszkańcy składają coraz bardziej przemyślane wnioski. Potwierdza to ocena formalna projektów i niewielka liczba uznanych za niemożliwe do realizacji. Uważamy, że osiągnęliśmy jeden z celów budżetu obywatelskiego, jakim jest wspólna edukacja na temat zadań miasta” – ocenił prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Urzędnicy badali głównie, czy propozycje mieszkańców dotyczą obiektów zlokalizowanych na terenach należących do miasta, czy mieszczą się w założonych ramach finansowych i czy ich realizacja może być przeprowadzona w ciągu roku.

Mieszkańcy złożyli początkowo 170 wniosków, na sfinansowanie ich wszystkich potrzebne byłoby ponad 90 mln zł. Do budżetu obywatelskiego Lublina można zgłaszać tzw. „duże” projekty, kosztujące od 500 tys. zł do 1,2 mln zł oraz „małe” o wartości od 50 tys. zł do 500 tys. zł.

Ocenę formalną pomyślnie przeszło 36 „dużych” projektów, na które w budżecie obywatelskim przeznaczono 7 mln zł, oraz 108 „małych”, na które jest 8 mln zł.

Podobnie jak w latach ubiegłych najwięcej propozycji dotyczy remontów i budowy fragmentów ulic, chodników, parkingów, placów zabaw, basenów, hal i boisk sportowych. Są projekty dotyczące sadzenia drzew, organizacji bezpłatnych treningów i zajęć sportowych dla dzieci oraz dorosłych, szkoleń militarnych. Inni mieszkańcy chcą kręcić film promocyjny o Lublinie, budować domki dla bezdomnych kotów, prowadzić lekcje tresury psów, zadbać o jeże żyjące w mieście. Opisy wszystkich projektów umieszczone zostały na stronach internetowych urzędu miasta.

Teraz projekty będą poddane dyskusji na otwartych spotkaniach. Zaopiniują je rady dzielnic i komisja budżetowa rady miasta. Głosowanie zaplanowano w dniach 1-10 października. Propozycje, które otrzymają najwięcej głosów zostaną zrealizowane w przyszłym roku.

Każdy mieszkaniec będzie mógł zagłosować na jeden projekt „duży” i dwa „małe”. Na terenie każdej dzielnicy będą mogły być zrealizowane nie więcej niż jeden projekt „duży” i dwa „małe”.

W ubiegłym roku do budżetu obywatelskiego mieszkańcy Lublina zgłosili ponad 200 pomysłów, w głosowaniu uczestniczyło 64 tys. osób. Największe poparcie zyskały projekty dotyczące zorganizowania zajęć sportowych dla dorosłych i dzieci. Budżet wynosił 15 mln zł.

Do pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w 2014 r. – który zamykał się kwotą 10 mln zł - zgłoszono 233 propozycje. W głosowaniu wzięło udział 47 tys. mieszkańców, a najwięcej głosów zyskał projekt modernizacji schroniska dla zwierząt oraz rozbudowy sieci bezpłatnego internetu. (PAP)

kop/ mok/

Dowiedz się więcej z książki
Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł