W poniedziałek zakończyło się głosowanie nad 56 projektami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego. W sumie oddano blisko 49 tys. głosów, z czego ważnych ponad 39,5 tys. - poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Zobacz: W Białymstoku na budżet obywatelski oddano 49 tys. głosów >>

Pierwotnie budżet obywatelski miał wynieść 12 mln zł, jednak Truskolaski zapowiedział, że będzie wnioskował o zwiększenie puli środków o 1,5 mln zł. Mieszkańcy głosowali na trzy projekty duże (ogólnomiejskie, na które przeznaczono pierwotnie 9 mln zł) i trzy małe (osiedlowe, z budżetem 3 mln zł). Do realizacji wybrano cztery projekty duże i 11 małych.

Największą liczbę głosów wśród dużych projektów (ponad 8,3 tys.) zdobył pomysł wybudowania centrum sportowego na osiedlu Białostoczek. Powstanie tam kilka boisk: do piłki nożnej, siatkówki plażowej oraz wielofunkcyjne. Wartość projektu do 3 mln zł.

Kolejne duże projekty to budowa wielofunkcyjnych boisk przy szkołach publicznych na osiedlu Antoniuk za 3 mln zł, budowa "fontanny multimedialnej" za blisko 1,5 mln zł oraz toru motorowego z infrastrukturą, wartego blisko 3 mln zł.

Z małych projektów najwięcej głosów zyskała koncepcja budowy wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 26 w Białymstoku. Projekt wart jest ponad 240 tys. zł, zagłosowało na niego ponad 4,8 tys. białostoczan.

Wśród małych projektów, które zostaną zrealizowane znalazły się też m.in budowa parkingu i siłowni "chmurką".

Truskolaski poinformował, że projekty będą realizowane od początku 2015 roku.

W ramach budżetu obywatelskiego na 2014 rok mieszkańcy Białegostoku do zrealizowania wybrali siedem projektów o łącznej wartości 10,4 mln zł. Wybierano spośród 51 propozycji wyselekcjonowanych z ponad 180.

W głosowaniu w ubiegłym roku wzięło udział ponad 40 tys. osób. (PAP)

swi/ je/