Mieszkańcy Katowic głosowali na wybrane projekty od 19 do 25 września za pomocą formularza internetowego lub w jednym z 35 stacjonarnych punktów zlokalizowanych na terenie całego miasta.

30 010 głosujących osób przy 247 635 uprawnionych oznacza frekwencję 12,12 proc. Dla porównania, w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego głosowało 4,4 proc. uprawnionych (11 256 osób), a w drugiej 6,77 proc. (17 005 osób). Katowiczanie mogli głosować na maksymalnie trzy projekty lokalne - których było łącznie 230 - oraz trzy ogólnomiejskie - spośród 24.

Decyzją prezydenta Katowic Marcina Krupy łączna pula środków przeznaczonych na budżet obywatelski wynosi od 2015 r. 20 mln zł, dzięki czemu jest on jednym z największych w kraju. Wybrane w głosowaniu projekty zostaną zrealizowane w 2017 r.

„Wyższą frekwencję zawdzięczamy na pewno uruchomieniu możliwości głosowania przez internet. Rok temu wpłynęło do nas od mieszkańców wiele wniosków w tej sprawie i postanowiliśmy pozytywnie się do nich odnieść. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę” - powiedział Krupa.

Lokalne władze liczą, że w przyszłym roku frekwencja będzie jeszcze wyższa. „Cieszę się, że katowiczanie wiedzą, że głosując podejmują realne decyzje dotyczące tego, co może powstać w ich dzielnicach i mieście. Dzięki temu chętniej też angażują się w życie Katowic. To doskonały sposób budowania społeczeństwa obywatelskiego” – dodał prezydent.

Według statystyk na propozycje do budżetu obywatelskiego w Katowicach chętniej głosowały kobiety (57 proc.), a najliczniejszą grupę głosujących stanowiły osoby w wieku od 25 do 50 lat – ponad połowa.

Frekwencja mocno się różniła w poszczególnych dzielnicach Katowic. Najchętniej głosowali mieszkańcy Janowa-Nikiszowca i Dąbrówki Małej, gdzie odnotowano frekwencję przekraczającą 20 proc. Najniższą frekwencję, podobnie jak rok temu, zanotowało Śródmieście - poniżej 5 proc.

Wśród tegorocznych propozycji do budżetu obywatelskiego znalazły się np. budowa tężni solankowej, zasadzenie drzew i krzewów oraz ustawienie mebli miejskich na ul. Warszawskiej oraz zakup profesjonalnego sprzętu dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w dzielnicy Kostuchna. Inne wnioski dotyczyły np. stworzenia multimedialnego dotykowego planu Rynku i okolicy, zagospodarowania terenu wokół stawu Łąka, a także zakupu nowości wydawniczych dla bibliotek oraz remontów chodników.

Projekty wyłonione do realizacji zostaną zaprezentowane najpóźniej do 30 września. W ramach budżetu obywatelskiego Katowice w przyszłym roku zrealizowane zostaną te zadania, które otrzymają najwięcej głosów i osiągną próg minimalnego poparcia, aż do wyczerpania puli środków przewidzianych dla danej jednostki pomocniczej lub projektów ogólnomiejskich. (PAP)

kon/ as/

Dowiedz się więcej z książki
Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł