Minister skarbu Aleksander Grad oświadczył w czwartek, że resort chce, by po ok. 30 proc. akcji z ofert publicznych Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Banku Gospodarki Żywnościowej trafiło do akcjonariatu obywatelskiego.

"Na tych ofertach mają zarabiać inwestorzy indywidualni" - dodał Grad na konferencji prasowej.

Skarb Państwa ma 37,22 proc. akcji BGŻ. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy banku zdecydowało w październiku ub.r., że do debiutu giełdowego może dojść nie wcześniej niż 1 maja 2011 r. i nie później niż 22 stycznia 2012 r.

Zgodnie z założeniami resortu skarbu Jastrzębska Spółka Węglowa, wzmocniona m.in. akcjami Kombinatu Koksochemicznego Zabrze, ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. Skarb Państwa zamierza zachować powyżej 50 proc. akcji spółki. Zarząd JSW zaoferował załodze pięcioletnią gwarancję zatrudnienia oraz akcje dla wszystkich pracowników firmy i grupy kapitałowej. Załoga w referendum wypowiedziała się przeciw upublicznieniu spółki, 18 kwietnia ma odbyć się strajk ostrzegawczy.

"Nie rozumiem tego zdenerwowania. Nie wiem, co jest złego w tym, by Jastrzębska Spółka Węglowa stała się publiczną spółką giełdową, w której Skarb Państwa ma powyżej 50 proc. Moim zdaniem, to jest taki dodatek do negocjacji płacowych" - powiedział w czwartek dziennikarzom szef resortu skarbu.

Według ministra warto, by załoga spółki była współwłaścicielem JSW. "Przy okazji każdego spotkania (z załogą - PAP) mówimy o tym, że warto, by wzięła swoje 15 proc. bezpłatnych akcji i stała się współwłaścicielem, żeby te akcje były płynne, notowane na giełdzie, by mogli je traktować, jako prawdziwy papier wartościowy" - zaznaczył.

Grad powiedział, że resort przekonuje pracowników JSW do udziału w akcjonariacie obywatelskim. "Jeżeli zapiszą się na kupno określonych akcji, to można dla pracowników nie stosować redukcji" i ustalić maksymalny przedział akcji, jaki mogliby kupować - wyjaśnił. "My ich do tego namawiamy" - dodał Grad.

Szef resortu skarbu zapowiadał wcześniej, że prospekt emisyjny Jastrzębskiej Spółki Węglowej ma być złożony w Komisji Nadzoru Finansowego ok. 20 kwietnia, ok. 6 czerwca powinien być opublikowany. Między 6 a 20 czerwca minister planuje spotkania z inwestorami w Polsce i za granicą.(PAP)