Czernik: Nie tylko księgowi, także banki wchodzą w kompetencje doradców podatkowych

Prawnicy Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości powinno w trybie pilnym zastanowić się nie tylko nad granicami zachodzącymi pomiędzy księgowością a doradztwem podatkowym, doradztwem podatkowym a radcostwem i adwokaturą, lecz przede wszystkim nad aktywnością banków, które już od kilku lat próbują coraz agresywniej przejąć usługi księgowe, czynności doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów.

27.07.2022

Nadchodzą zmiany w transakcjach handlowych

CIT Doradca podatkowy Finanse Compliance

Z końcem czerwca obecnego roku na rządowych portalach pojawił się nowy, zaktualizowany projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy on również obowiązków sprawozdawczych dla podatników CIT – piszą Wojciech Majkowski i Paweł Szala z KPMG w Polsce.

25.07.2022

Ugody frankowe - nie tylko jeden kredyt zwolniony z podatku

Domowe finanse PIT Finanse Kredyty frankowe

W nieprzewidywalnych obecnie realiach makroekonomicznych i z niepokojem obserwowaną przez wszystkich sytuacją za naszą wschodnią granicą, słabnąca złotówka powoduje, że brak systemowego rozwiązania sporów o tzw. „kredyty frankowe” staje się szczególnie problematyczny. W ostatnich miesiącach kwestia ta coraz częściej jednak znajduje swój ugodowy finał – pisze Tomasz Niewiadomski, radca prawny.

21.07.2022

Opodatkowanie VAT usług elektronicznych pełne niejasności

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Obecnie wielu przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojego biznesu do sieci. Przyczyn takiego działania można doszukiwać się w chęci sprostania oczekiwaniom nabywców, dla których tradycyjne (stacjonarne) kanały dystrybucji – z uwagi na postęp technologiczny - nie są już tak atrakcyjne. Innym powodem jest potrzeba ograniczenia kosztów prowadzonej przez siebie działalności.

20.07.2022

Dokumentacja cen transferowych na 2021 rok – terminy i możliwe zmiany

CIT PIT Doradca podatkowy

Pomimo że połowa 2022 roku jest już za nami, ciągle pojawiają się pytania, jaki będzie zakres obowiązku dokumentacyjnego za miniony rok. Ostatnia nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych z 8 czerwca 2022 r. formalnie potwierdziła terminy obowiązków dokumentacyjnych. Nadal występują jednak natomiast wątpliwości odnośnie do dokumentowania tzw. pośrednich transakcji rajowych.

19.07.2022

Andrzej Ladziński: Aplikacji dla przyszłych doradców podatkowych raczej nie będzie

Rachunkowość Doradca podatkowy

Nie wyobrażam sobie, jak mógłby wyglądać wstępny egzamin na aplikację na doradców dla osób, które mają czasem bardzo różne wykształcenie. Czy to miałby być uproszczony egzamin, który kandydaci na doradców zdają w Ministerstwie Finansów? Nie wydaje mi się także, że aplikacja w klasycznej postaci przygotuje właściwie do wykonywania naszego zawodu. Mówi o tym Andrzej Ladziński, doradca podatkowy, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

18.07.2022

Kinga Baran: Polskim podatkom brakuje przejrzystości i jasności

Doradca podatkowy Finanse Podatki międzynarodowe

Podstawowym problemem jest dynamika zmian podatkowych oraz ich jakość - co dobrze unaoczniły zmiany, które weszły w życie na początku roku. Wydaje się, że przepisy są wprowadzane zbyt szybko i z pominięciem odpowiedniego poziomu konsultacji – przede wszystkim z przedstawicielami biznesu, w tym pracodawcami - mówi Kinga Baran, doradca podatkowy, partner kierująca Działem Doradztwa Podatkowego Mazars w Polsce.

12.07.2022

Zmiany w kapitale zapasowym zagranicznej spółki powiązanej poza zasięgiem polskich cen transferowych

CIT Doradca podatkowy

Transakcje, które swoim zakresem przedmiotowym obejmują dwie gałęzie prawa – handlowego i podatkowego – już od kilku lat stanowią obszar szczególnego zainteresowania organów podatkowych. Jest tak zwłaszcza w kontekście przepisów o cenach transferowych. Zalicza się do nich przede wszystkim: wypłatę dywidendy i wniesienie dopłat czy podnoszenie/obniżanie kapitału zakładowego.

11.07.2022

Marcin Obroniecki: Firmy audytorskie polubiły zdalne kontrole

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Kontrola zdalna zapewnia większą elastyczność, ale niektóre firmy na początku bały się tego rozwiązania. Trudne było dla nich do wyobrażenia, że ich przedstawiciele nie będą obecni fizycznie przy kontrolerach. Ale cały proces jest transparentny, za każdym razem prosimy także o zgodę na nagrywanie kontroli. Forma zdalna zdecydowanie się przyjęła - mówi Marcin Obroniecki, prezes Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.

07.07.2022

Brak akcyzy na saszetki nikotynowe to rezygnacja z wpływów budżetowych

Akcyza Doradca podatkowy

Wiele europejskich krajów wprowadza podatek na nowe wyroby zastępujące papierosy. Choć w Polsce woreczki nikotynowe są sprzedawane w wielu sieciach handlowych tuż obok popularnych papierosów elektronicznych i podgrzewaczy tytoniu, to nie są objęte akcyzą. Przez to budżet państwa traci szansę na dodatkowe przychody – pisze Piotr Leonarski, adwokat, doradca podatkowy.

06.07.2022

Podatek minimalny będzie zawieszony. Może trzeba z niego w ogóle zrezygnować

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Dobrze, że pojawiły się plany zawieszenia podatku minimalnego. Podatnicy będą mieli więcej czasu na to, by się przygotować do potencjalnego nowego obciążenia. Jednak już sama idea tego podatku jest wątpliwa, zwłaszcza w obecnej międzynarodowej sytuacji gospodarczej - twierdzi Maciej Guzek, doradca podatkowy i partner w Deloitte.

04.07.2022

Opodatkowanie dywidend podatkiem u źródła pod lupą fiskusa

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Organy skarbowe coraz wnikliwiej weryfikują zasadność stosowania zwolnień z podatku u źródła. Wszczynane kontrole dotyczą zarówno bieżących, jak i przeszłych okresów podatkowych. Warto jednak mieć na uwadze, że bardziej restrykcyjne zasady stosowania tych zwolnień obowiązują od niedawna, o czym fiskus nie zawsze pamięta, kwestionując rozliczenia płatników – piszą eksperci Deloitte.

29.06.2022

Ulga na złe długi – dobre wiadomości dla podatników

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozstrzygnął o niezgodności polskich przepisów ustawy o VAT w zakresie braku możliwości skorzystania z ulgi na złe długi w przypadku upadłości kontrahenta. Wyrok jest korzystny dla przedsiębiorców, usunął przeszkody korzystania z tej ulgi - mówi serwisowi Prawo.pl Wojciech Kliś, doradca podatkowy.

24.06.2022

Jerzy Koniecki: Zawód księgowego wymaga pilnego zdefiniowania

Rachunkowość Doradca podatkowy

Kiedyś postawiono na rynek. Życie jednak pokazało, że rynek nie zweryfikował kompetencji księgowych. Wszyscy zgodnie przyznają – zarówno przedsiębiorcy, jak i sami księgowi – że jakość usług księgowych spadła. Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie i wprowadzenie pewnych zasad certyfikacji – mówi Jerzy Koniecki, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

15.06.2022

Agnieszka Czernik: Nieprzewidywalność ustawodawcy to jedna z większych plag

PIT Polski Ład

Jest wiele pięknych miejsc na świecie na poprowadzenie własnej firmy - pisałam w Prawo.pl rok temu. Rok później, kiedy przygotowujemy się na wdrożenie Polskiego Ładu w jego drugiej odsłonie, już wiemy, że Polska niekoniecznie jest tym miejscem nie tylko dla firmy, ale także na pracę na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, na najem prywatny, najem w ramach własnej firmy.

11.06.2022

Trochę prościej i więcej czasu na raporty o cenach transferowych

CIT PIT Doradca podatkowy Finanse Polski Ład

To już prawie pewne, że terminy raportowania transakcji w cenach transferowych za 2021 r. zostaną przesunięte. Tak więc, termin na złożenie informacji o cenach transferowych na formularzu TPR będzie przypadał do 30 września 2022 r. (w przypadku, gdy termin upływał od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r.) lub zostanie przedłużony o 3 miesiące (jeżeli termin upływał od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r.)

10.06.2022

Dyrektywa o przedsiębiorstwach fasadowych wpłynie na podatek u źródła

Doradca podatkowy Prawo unijne

Komisja Europejska 22 grudnia ubiegłego roku przygotowała projekt dyrektywy mającej na celu zapobieganie nadużywaniu przedsiębiorstw fasadowych do celów podatkowych (tzw. dyrektywa ATAD 3). Jednym z najistotniejszych obszarów, które zostaną objęte nowymi regulacjami jest kwestia poboru podatku u źródła. Wpływ zmian na dotychczasową praktykę może być nawet większy, niż wydaje się to na pierwszy rzut oka.

01.06.2022

Obowiązkowe e-faktury coraz bliżej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprowadzony od początku 2022 roku Polski Ład zakładał tak wiele istotnych zmian, że mogły one przysłonić nadchodzącą wielkimi krokami rewolucję w zakresie wystawiania faktur. Mowa o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), który zgodnie z zapowiedziami fiskusa ma wejść w życie w drugim kwartale połowie 2023 r. Będzie on obowiązywał wszystkich podatników VAT z siedzibą na terytorium RP.

25.05.2022

Haczyki w nowelizacji Polskiego Ładu. O czym muszą wiedzieć podatnicy

CIT PIT Rachunkowość

​Za nami kolejny akt rewolucji podatkowej: Sejm przyjął zmiany do Polskiego Ładu. Ustawą zajmie się teraz Senat. Być może jeszcze pod koniec maja nowelizacja zostanie podpisana przez Prezydenta. W efekcie od 1 lipca zacznie obowiązywać niższa stawka PIT dla skali podatkowej, a zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej.

12.05.2022

Podatek u źródła – o czym należy pamiętać w 2022 roku?

CIT PIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Płatnik musi się liczyć z dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości od 10-30 proc. podstawy opodatkowania należności, w stosunku do której zastosował niższą stawkę WHT lub w ogóle nie pobrał podatku, a powinien był pobrać podatek w wyższej kwocie, czyli również wtedy gdy niesłusznie zastosował procedurę oświadczenia WH-OSC - piszą Konrad Medoliński i Daria Górka z MDDP.

04.05.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski