Niedopuszczalna zmiana reguł gry

CIT Fundacja Rodzinna

Informację o proponowanych zmianach w zakresie opodatkowania fundacji rodzinnych przez wiceministra finansów oceniam krytycznie. Dotyczy to zarówno zmian merytorycznych zaproponowanych przez ministerstwo, jak i sposobu komunikacji - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny i wspólnik kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy.

30.08.2024

Zatrzymana reforma sukcesyjno-podatkowa

CIT Fundacja Rodzinna

Wiceminister finansów w swoich komunikatach zdaje się stwierdzać, że administracja w zasadzie nie radzi sobie zalewem spółek na estońskim CIT, fundacjami rodzinnymi czy IP Box. Podatnicy zbyt agresywnie z nich korzystają i za dużo zadają o nie pytań we wnioskach interpretacje, więc zamiast korzystać z narzędzi przeciwdziałających unikaniu opodatkowania, MF chce zniechęcić ich do tych rozwiązań - piszą Szymon Czerwiński i Sergiusz Felbur z kancelarii Schoenherr Halwa Okoń Chyb Sp.k.

30.08.2024

Niejasny termin wygaśnięcia opinii o stosowaniu preferencji w zakresie WHT

CIT Podatki międzynarodowe

Podmioty, dokonujące transakcji objętych podatkiem u źródła (ang. withholding tax, WHT), mogą wystąpić do Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie z wnioskiem o wydanie opinii o stosowaniu preferencji w zakresie tej daniny. Uzyskana opinia ważna jest przez trzy lata. W pewnych sytuacjach może ona jednak wygasnąć. Przesłanki, przy spełnieniu których opinia wygasa, nie są jednak jasne, co sprawia wiele problemów - pisze Weronika Sydow z ABC Tax.

28.08.2024

Prokurator poza zasięgiem oceny sądu administracyjnego i organów podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy

Mimo ugruntowanej w orzecznictwie krytyki dotyczącej wykorzystywania postępowań karnych skarbowych przez organy podatkowe, sądy administracyjne oraz same organy podatkowe nie posiadają uprawnień do oceny legalności i celowości działań prokuratury w zakresie inicjowania takich postępowań. Potwierdza to wydany 10 maja 2024 r. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (I FSK 1174/23).

26.08.2024

„Bezemisyjne” połączenie spółek sióstr nadal budzi kontrowersje

Spółki Prawo gospodarcze

By uprościć procesy reorganizacyjne w grupach kapitałowych, ustawodawca wprowadził we wrześniu 2023 roku tzw. połączenie „bezemisyjne” oraz podział przez wyodrębnienie. Spółki oczekują, że zmiana struktury biznesu nie zwiększy obciążeń podatkowych, zwłaszcza gdy nie ma zysku ekonomicznego. Tymczasem skutki podatkowe połączenia „bezemisyjnego” rodzą poważne wątpliwości, czego rezultatem są sprzeczne ze sobą wyroki sądów – piszą Mariusz Kułagowski i Krzysztof Holke z KPMG w Polsce.

21.08.2024

Przepisy dotyczące inwestycji w PSI trzeba doprecyzować

CIT Doradca podatkowy

Stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące zwolnienia z podatku w Polskiej Strefie Inwestycji, choć miało uspokoić podatników, zdaje się nie mieć wystarczającego oparcia w brzmieniu obowiązujących przepisów. Odpowiedzi na interpelacje posłów nie stanowią źródła prawa i bez doprecyzowania regulacji trudno będzie o większą pewność – pisze Łukasz Szula, doradca podatkowy, prowadzący Kancelarię Szula.

20.08.2024

Planowane zmiany w podatkach mogą zahamować inwestycje

CIT Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów, przy okazji wprowadzenia zmian o charakterze doprecyzowującym, planuje wprowadzenie kilku zmian w systemie podatkowym, które określa jako "uszczelniające system podatkowy". Środek sezonu ogórkowego nie oznacza więc nudy w świecie podatków - pisze Adam Hellwig, partner w Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.

13.08.2024

Nowy obowiązek dla podatników – nadchodzi JPK_CIT

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przygotowanie się na nadejście JPK_CIT powinno obejmować nie tylko aktualizację oprogramowania księgowego, które umożliwi generowanie plików z wymaganymi znacznikami. Kluczowym elementem jest także wygenerowanie próbnego pliku oraz przeprowadzenie z jego wykorzystaniem audytu podatkowego pod kątem potencjalnych ryzyk kontroli - piszą Łukasz Kempa i Łukasz Kaza z KR Group.

13.08.2024

Konieczne uproszczenie preferencji dla inwestorów

CIT

Kwestie związane z preferencją dla podatników działających w Polskiej Strefie Inwestycji wciąż pozostają niejasne. Dodatkowo podatnikom blokowana jest możliwość uzyskania interpretacji indywidualnej. Dlatego niezbędne jest systemowe rozwiązanie tej kwestii - czy to poprzez wydanie nowej interpretacji ogólnej, czy to poprzez nowelizację przepisów – pisze Piotr Folwarczny, partner w CRIDO.

06.08.2024

Wiceminister Krok: Obsługa podatników ma być kompleksowa i efektywna

Doradca podatkowy Administracja publiczna

Przygotowujemy w systemie e-Urząd Skarbowy nową funkcjonalność, dzięki której każda osoba fizyczna będzie mogła udostępnić widok swojego konta i dostęp do niektórych funkcji księgowemu czy doradcy podatkowemu. Pozwoli to pełnomocnikowi zweryfikować poprawność rozliczeń i złożyć ewentualną korektę - mówi serwisowi Prawo.pl Małgorzata Krok, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

29.07.2024

Jak przyspieszyć przedawnienie podatku, żeby je opóźnić

Ordynacja

26 lipca w Sejmie ma być procedowany poselski projekt nowelizacji ordynacji podatkowej i kodeksu karnego skarbowego. Jego podstawowe założenie polega na tym, że obniżony ma być z pięciu do trzech lat okres przedawnienia zobowiązań podatkowych (liczony od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku). Ta zmiana nie będzie jednak dotyczyć zobowiązań, których wartość przekracza milion złotych. W tym wypadku nadal okres przedawnienia wynosić będzie pięć lat - pisze dr Łukasz Pilarczyk.

26.07.2024

Uzyskanie opinii w sprawie opodatkowania wyrównawczego nie będzie proste

Ordynacja CIT

Uzyskanie opinii w sprawie opodatkowania wyrównawczego będzie znacznie bardziej wymagającym procesem, niż uzyskanie interpretacji indywidualnej. W celu uproszczenia procedury uzyskiwania opinii i zwiększenia ich dostępności, warto rozważyć m.in. obniżenie opłaty od wniosku, skrócenie terminu na jego rozpatrzenie czy wprowadzenie możliwości powoływania się na utrwaloną praktykę interpretacyjną - piszą Krzysztof Holke i Kamil Smarzewski z KPMG w Polsce.

23.07.2024

Profesjonalizacja zawodu księgowego przy badaniu sprawozdań finansowych

Rachunkowość

Stosowanie krajowych standardów badania w praktyce prowadzi do istotnych napięć pomiędzy kierownikiem jednostki a osobą, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, czy też innymi osobami z ramienia badanej firmy a biegłym rewidentem odpowiedzialnym za badanie. W dużej mierze wynika to z braku wystarczającej wiedzy osób współpracujących z biegłym rewidentem - pisze Małgorzata Ślebzak, biegły rewident, zastępca prezesa Regionalnej Rady Polskiej Izby Biegłych Rewidentów Oddział w Poznaniu.

22.07.2024

Czy będzie rewolucja w VAT od profilaktyki?

VAT

Zmienione stanowisko szefa KAS w zakresie VAT od usług medycznych wydaje się być naprawianiem implementacji dyrektywy, bez zmian w ustawie o VAT. Można mieć obawy, czy szef KAS nie zamierza iść - w pewnym uproszczeniu – w stronę tego, że żadna usługa medyczna na rzecz osób zdrowych nie podlega zwolnieniu z VAT. Byłaby to prawdziwa rewolucja na rynku – pisze Mirosława Zugaj.

16.07.2024

Urzędy nakładają więcej sankcji za najdrobniejsze wykroczenia

Ordynacja

Od kilku tygodni da się zauważyć wzmożoną aktywność administracji skarbowej w zakresie wymierzania sankcji za najdrobniejsze wykroczenia. Płatnicy, którzy spóźnią się z przekazaniem zaliczki nawet o jeden dzień, traktowani są jako szkodnicy społeczni. Tak samo podchodzi się do płatników którzy jednokrotnie w ciągu roku podatkowego po terminie przekażą pobrany podatek - pisze Michał Cielibała, doradca podatkowy, prezes Biurex.

15.07.2024

Wspólne fundacje rodzinne nadal mogą być problemem

PIT Fundacja Rodzinna

Mimo zmiany interpretacji dotyczących małżeńskich fundacji rodzinnych, osoby planujące założenie takiej fundacji, powinny zachować ostrożność. Żeby wszystkie wypłaty dla fundatorów były w całości zwolnione z PIT, trzeba dotrwać w związku małżeńskim do ostatniej wypłaty ze wspólnej fundacji. Rozwód oznaczać będzie bowiem perturbacje podatkowe dla fundatorów – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.

13.07.2024

Wkrótce nowe regulacje podatkowe: Pillar II i Dyrektywa BEFIT

CIT Podatki międzynarodowe

Wprowadzenie nowych regulacji podatkowych, takich jak Pillar II i dyrektywa BEFIT, oznacza znaczące zmiany dla polskich przedsiębiorstw, zwłaszcza tych działających w ramach międzynarodowych grup kapitałowych. Implementacja globalnego podatku minimalnego zmusi firmy do dostosowania się do nowych przepisów, co może wiązać się z dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi i finansowymi - pisze Sławomir Buszko, partner w ID Advisory.

04.07.2024

Kwota B, czyli skomplikowane uproszczenie dla dystrybutorów

Ordynacja

W obliczu globalnych zmian w prawie podatkowym, wprowadzenie Kwoty B staje się tematem szeroko dyskutowanym wśród przedstawicieli branży dystrybucyjnej. Nowe regulacje, mające na celu standaryzację i uproszczenie procesu weryfikacji cen transferowych dla prostych dystrybutorów, zwiększenie pewności prawa oraz redukcję kosztów compliance, budzą liczne pytania o ich faktyczne konsekwencje dla przedsiębiorstw – piszą Katarzyna Darska i Barbara Popowska z KPMG w Polsce.

04.07.2024

Rewolucja w podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Nowa definicja budowli będzie z jednej strony dość kazuistyczna - tam gdzie zawiera wyliczenie rodzajów obiektów będących budowlami (np. mosty, oczyszczalnie ścieków, parkingi). Z drugiej strony, pozostawia sporo przestrzeni do interpretacji, gdy obejmuje definicją budowli instalacje i urządzenia stanowiące wraz z określonymi budowlami całość techniczno-użytkową - piszą Marcin Kukuła i Mikołaj Jabłoński z EY Polska.

02.07.2024

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT może okazać się bezskuteczne

VAT

Wykreślenie z rejestru VAT praktycznie uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej. Tak daleko idąca sankcja powinna zatem być stosowana z najwyższą ostrożnością. WSA zgodził się z uchwałą NSA, że przed dokonaniem wykreślenia, naczelnik urzędu skarbowego powinien zgromadzić odpowiedni materiał dowodowy, mimo że nie przeprowadza formalnego postępowania podatkowego - pisze Piotr Świstak, partner GWW Tax.

28.06.2024