Czego polska branża IT oczekuje od systemu podatkowego

CIT PIT Doradca podatkowy

Wszelkie zachęty podatkowe powinny prowadzić do osiągnięcia określonych celów ustawodawcy. Jednym z nich powinno być pozostawienie wytwarzanej przez ekspertów technologii w Polsce. Czy jest to zatem czas na wprowadzenie kwalifikowanych, korzystniejszych niż dotychczasowe, zachęt podatkowych dla polskiej branży IT - piszą dr Piotr Sekulski i dr Piotr Mijal.

27.11.2023

Lewandowicz: Podatnicy nie są przygotowani do obligatoryjnego stosowania KSeF

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Część przepisów o KSeF wymaga nowelizacji. Potrzebna jest też zmiana filozofii systemu – powinien on być przyjazny dla podatnika, łatwy w obsłudze, dający mu namacalne korzyści. W obecnym wydaniu jest to narzędzie, które ma służyć przede wszystkim administracji skarbowej, wprowadzane bez liczenia się z podatnikami - mówi Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

17.11.2023

Faktury korygujące będą jednym z najważniejszych wyzwań przy wdrożeniu KSeF

VAT KSeF

Mimo wielu zapewnień i zakładanych uproszczeń, jednym z głównych wyzwań w Krajowym Systemie e-Faktur staną się faktury korygujące. Nowe przepisy eliminują noty korygujące, co skutkuje koniecznością korekty każdej pomyłki przez sprzedawcę. Przedsiębiorcy powinni przyjrzeć się procesom biznesowym, aby uniknąć zwiększenia zakresu obowiązków administracyjnych i liczby faktur korygujących - piszą Michał Szwed i Tomasz Groszyk z CRIDO.

10.11.2023

Blokada konta może w skrajnych przypadkach zatrzymać działalność przedsiębiorstwa

Ordynacja

Blokady kont bankowych w SITR mogą naprawdę być problematyczne. Po pierwsze decyduje o nich szef KAS, który również będzie rozpatrywał sprawę w II instancji - zatem będzie „sędzią we własnej sprawie”. Dodatkowo, obrona i zbieranie argumentów przeciw są szalenie trudne z prostego powodu: jako podatnicy i pełnomocnicy tak naprawdę nie dowiemy się, dlaczego konto zablokowano – mówi Wojciech Kliś, doradca podatkowy w Kancelarii LTCA.

10.11.2023

Paweł Tomczykowski: Fundacje rodzinne powstają po to, by chronić majątek na pokolenia

Fundacja Rodzinna

Fundacjami rodzinnymi najpierw zainteresował się największy biznes, a za nim pójdą duże i średnie podmioty. W Polsce jest miejsce dla kilku - kilkunastu tysięcy fundacji. To długo oczekiwane rozwiązanie, które dobrze wpisuje się w koncepcję tworzenia majątku rodzinnego - mówi Paweł Tomczykowski, doradca podatkowy, partner zarządzający kancelarią Tomczykowski Tomczykowska.

08.11.2023

KPMG: Globalny podatek minimalny coraz bliżej

CIT Prawo europejskie

Do końca 2023 r. Polska ma obowiązek uchwalić przepisy wdrażające unijną dyrektywę w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego 15-proc. poziomu opodatkowania krajowych i międzynarodowych grup kapitałowych (tzw. dyrektywa Pillar II). Nowe rewolucyjne przepisy obejmą grupy kapitałowe o skonsolidowanych przychodach na poziomie co najmniej 750 mln euro, a pierwszym okresem podlegającym potencjalnie rozliczeniu będzie rok 2024 - piszą Michał Niżnik i Łukasz Piwowarczyk z KPMG w Polsce.

06.11.2023

Wątpliwości i rygory - nowy projekt objaśnień dotyczący poboru podatku u źródła

CIT Prawo europejskie

Projekt objaśnień dotyczących WHT zaprezentowany przez resort finansów może budzić wiele uzasadnionych wątpliwości. Chodzi przede wszystkim o interpretację przepisów nakładających dodatkowe obowiązki na płatników podatku u źródła w grupach kapitałowych. W wielu kwestiach stanowisko jest bardzo rygorystyczne, a jego uzasadnienie sformułowane w sposób teoretyczny - piszą Piotr Herman i Dawid Iwanicki z ENODO Advisors.

02.11.2023

Adam Kałążny: Podatek od nieruchomości (znowu) niezgodny z Konstytucją

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Podatnicy, którzy musieli przez lata płacić zawyżony podatek od nieruchomości na podstawie niezgodnych z Konstytucją przepisów, liczyli na to, że będą mogli go odzyskać. Niestety zgodnie z wyrokiem TK będą to mogli zrobić wyłącznie podatnicy, w sprawie których została złożona skarga konstytucyjna. Trybunał odroczył wejście w życie wyroku, wskazując, że zaskarżone przepisy utracą moc obowiązującą od 1 stycznia 2025 r. - pisze dr Adam Kałążny, radca prawny z Deloitte.

26.10.2023

Są wątpliwości, jak opodatkować produkty oferowane przez giełdy kryptowalut

CIT PIT Finanse

Nie wszystkie produkty, które bazują na technologiach kryptograficznych, można jednoznacznie określać jako waluty wirtualne na potrzeby rozliczenia podatkowego. Może się bowiem zdarzyć, że organy podatkowe podejmą próbę zakwalifikowania danego produktu jako instrumentu finansowego – piszą Mateusz Nurzyński i Maciej Sawczuk z KPMG w Polsce.

24.10.2023

Fiskus zawsze traktuje pożyczkę jako ukryty zysk w estońskim CIT

CIT

Wypłata wygenerowanego zysku w okresie opodatkowania ryczałtem na rzecz wspólników jest podlega CIT w estońskim reżimie podatkowym. Według ustawy o CIT opodatkowaniu podlega również dochód z tytułu ukrytych zysków. Mimo korzystnego wyroku WSA, na ewentualną zmianę profiskalnej linii interpretacyjnej podatnikom przyjdzie poczekać do czasu rozpatrzenia sprawy przez Naczelny Sąd Administracyjny.

13.10.2023

Korekta zgłoszenia celnego wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VAT

Prawo gospodarcze

W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to, co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

11.10.2023

Wdrażając KSeF, właściciele biur rachunkowych powinni precyzyjnie ustalić zakres obowiązków

VAT KSeF

KSeF to nie tylko rewolucja w świecie faktur – ale też istotny bodziec do zmiany organizacji pracy zarówno samych biur rachunkowych, jak i klientów usług outsourcingowych. Bardzo ważne jest, aby zmodyfikować odpowiednio zapisy w umowach o świadczenie usług księgowych tak, aby odzwierciedlić nowy przepływ dokumentów wynikający z konieczności korzystania z KSeF.

10.10.2023

Zatrudniającym na umowy zlecenia trudniej spełnić warunki w estońskim CIT

CIT Doradca podatkowy

Objęcie opodatkowaniem CIT estońskim jest uzależnione od spełnienia przez podatnika szeregu warunków, m.in. warunku dotyczącego minimalnego poziomu zatrudnienia. Okazuje się jednak, że dużo trudniej spełnić ten warunek podatnikom, którzy zatrudniają w oparciu o umowy cywilnoprawne. Ustawodawca w korzystniejszej sytuacji stawia podatników zatrudniających na umowy o pracę - pisze Katarzyna Schmidt, doradca podatkowy.

06.10.2023

Powrót podatku minimalnego już w 2024 roku

CIT Prawo europejskie

Powrót podatku minimalnego oznaczać będzie wiele wyzwań dla biznesu. Wątpliwości w zakresie samego brzmienia przepisów, jak i zmieniające się otoczenie prawno-gospodarcze sprawiają, że choć termin pierwszej zapłaty nowej daniny upłynie dla większości podatników dopiero w 2025 r., już teraz warto oszacować wpływ nowej regulacji na działalność gospodarczą podatnika - piszą Dorota Wolna i Michał Walek z PwC.

04.10.2023

Wdrożenie KSeF bez doradcy podatkowego będzie trudne

VAT Doradca podatkowy KSeF

Krajowy System E-Faktur stanie się elementem wymagającym jeszcze większej roli doradztwa podatkowego niż wcześniej. Pojawi się bowiem wiele czynników, które będą wymagały dogłębnej analizy skutków podatkowych, już nie tylko w odniesieniu do samej dokonanej czynności, dla której wystawiana będzie faktura ustrukturyzowana, ale także związanej z technicznymi aspektami wystawiania faktur - piszą Iwona Biernat-Baran i Patrycja Kubiesa.

02.10.2023

Zasoby ludzkie w VAT FE

CIT Prawo europejskie

Określenie, czy podmiot posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terenie danego kraju bywa skomplikowaną kwestią. Konieczne jest przy tym uwzględnienie wielu przesłanek, które mogą rodzić liczne wątpliwości interpretacyjne. W zakresie oceny zaplecza personalnego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czy podmiot zagraniczny zatrudnia bądź kontroluje zasoby ludzkie znajdujące się w Polsce - pisze Weronika Sydow z ABC Tax.

25.09.2023

Problematyczna odpowiedzialność karna skarbowa za ceny transferowe

Ordynacja

Wprowadzone w ramach zaostrzenia polityki karnej regulacje generują istotne problemy interpretacyjne. Tymczasem transakcje podatników z podmiotami powiązanymi stanowią przedmiot coraz większego zainteresowania organów podatkowych. Świadczy o tym wzrastająca rokrocznie – począwszy od 2019 r. – liczba przeprowadzonych kontroli podatkowych i celno-skarbowych w tym obszarze - piszą Paweł Guzowski, Aleksandra Stysiał z Deloitte Legal.

21.09.2023

Po wdrożeniu obligatoryjnego KSeF biura rachunkowe będą musiały zmienić umowy

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Biura rachunkowe będą zmuszone przejąć od niektórych klientów część obowiązków związanych z wystawianiem lub odbieraniem faktur. Należy więc zacząć od ustalenia ich potrzeb oraz uzyskać upoważnienie do KSeF. Oczywiście zmienia to zakres świadczonych usług i wymaga zmiany umowy - mówi Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, doradca podatkowy.

20.09.2023

Jak się przygotować na podatek minimalny

CIT Rachunkowość

W pierwszej kolejności dyrektorzy finansowi powinni na bazie prognoz spróbować skalkulować proporcję dochodu do przychodu podatkowego za 2024 r. Jeśli będą poniżej lub w okolicach wskaźnika na poziomie 2 proc., to należałoby zweryfikować możliwość skorzystania ze zwolnień i wyłączeń ustawowych - pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.

19.09.2023

Zawód doradcy podatkowego to ciągłe wyzwanie

Doradca podatkowy

Zmiany w podatkach stały się czymś stałym. Zaczynamy się dziwić, gdy jest jakiś miesiąc bez większych zmian przepisów. Jednak doradcy podatkowi świetnie się do tych zmian przygotowują. Zauważalna staje się też wąska specjalizacja w niektórych zagadnieniach podatkowych – mówi Krystyna Waga, przewodnicząca Komisji Doskonalenia Zawodowego i Szkoleń Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

12.09.2023