Sensacyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza podatek od nieruchomości na nowo

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Wyrok Trybunału wprowadza bardzo dużą niepewność co do tego, jak będzie kształtowała się wysokość podatku od nieruchomości już od 2025 roku, kiedy to najprawdopodobniej powinny zacząć obowiązywać nowe przepisy. Skutki wyroku są zatem niezwykle poważne, ponieważ danina ta stanowi w Polsce istotne obciążenie dla przedsiębiorców - pisze Adam Kałążny z Deloitte.

05.07.2023

Zmiany w opodatkowaniu inwestycji w fundusze kapitałowe mogą być pułapką

PIT Doradca podatkowy

Zgodnie z nowelizacją ustawy o PIT sposób podatkowego rozliczania inwestycji w fundusze kapitałowe ma się znacząco zmienić. Sama w sobie zmiana pozwala inwestorom na znaczną elastyczność i jest niewątpliwie korzystna. Niemniej jednak nieuświadomionych inwestorów może spotkać niemiła niespodzianka na koniec przyszłego roku kalendarzowego - pisze Piotr Zaremba, doradca podatkowy współpracujący z Kancelarią Paczuski Taudul.

03.07.2023

Fundacja rodzinna powinna móc nabywać skarbowe papiery wartościowe

CIT Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów stosuje zawężającą interpretację przepisów w zakresie możliwości wnoszenia do fundacji rodzinnej detalicznych obligacji skarbowych. Takie podejście nie służy rynkowi kapitałowemu i może skłaniać do emigracji inwestycji. Miejmy nadzieję, że argumenty fundatorów fundacji rodzinnych zostaną jeszcze raz przeanalizowane – pisze Wojciech Pławiak, partner w Litigato.

30.06.2023

Wyrok WSA w Łodzi nadzieją na amortyzację nieruchomości mieszkalnych

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

WSA w Łodzi orzekł, że podatnicy zachowali możliwość rozliczania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od lokali mieszkalnych nabytych przed 1 stycznia 2022 roku. To przełamanie dotychczasowej linii orzeczniczej Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. Daje to podatnikom dodatkowe argumenty w zmaganiach o zachowanie prawa do amortyzacji - piszą Patryk Kanigowski i Łukasz Kempa z Grant Thornton.

29.06.2023

Nadchodzi reforma unijnego prawa celnego

Doradca podatkowy Finanse Prawo europejskie

Pandemia koronawirusa, wzrost sprzedaży wysyłkowej oraz inwazja Rosji na Ukrainę to tylko kilka wyzwań współczesnego łańcucha dostaw. Unia Europejska (UE) w odpowiedzi na pojawiającą się presję w związku z dynamiczną sytuacją geopolityczną i zwiększającym się wolumenem obrotu towarowego z zagranicą, zaproponowała rozwiązanie w postaci projektu nowego kodeksu celnego – piszą eksperci PwC Polska.

28.06.2023

Krajowy System e-Faktur zmieni dotychczasowy system rozliczeń

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Od 1 lipca 2024 r. większość polskich podatników VAT rozpocznie obligatoryjne korzystanie z nowego systemu stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Rozwiązanie, które wprowadzi wiele nowości w zakresie fakturowania, będzie stanowić duże wyzwanie dla podatników – mówi Sławomir Buszko, partner w ID Advisory.

23.06.2023

Nie można nakładać dwóch kar za to samo przewinienie

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł niedawno, że regulacje krajowe, które umożliwiają nałożenie dwóch różnych sankcji za to samo przewinienie, są niezgodne z prawem unijnym. Wyrok może stanowić również cenną wskazówkę dla podatników w podobnego rodzaju rozstrzygnięciach, gdzie mamy do czynienia ze stanem prawnym, w którym stosuje się dwie odrębne od siebie kary w stosunku do tego samego uchybienia w obowiązku podatkowym – pisze Jagoda Trela, partner w ID Advisory.

15.06.2023

Koniec stanu zagrożenia, ale kiedy upływa termin raportowania schematów za czas epidemii?

Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze

1 lipca 2023 r. zniesiony zostanie stan zagrożenia epidemicznego. Przepisy nie wskazują jednoznacznie, czy termin dokonania zaległych zgłoszeń raportowania krajowych schematów podatkowych przypada już na 30. dzień po 1 lipca, czy może po 30 dniach termin ten dopiero rozpocznie swój bieg. Konieczne jest stanowisko Ministerstwa Finansów - piszą Justyna Cichecka i Dominik Niewadzi z ALTO.

15.06.2023

Sporządzając bilans, pamiętaj o zasadach obowiązujących w rachunkowości

Rachunkowość Doradca podatkowy

Bilans jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów sprawozdania finansowego. Obok rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej sporządzają go wszystkie jednostki prowadzące księgi rachunkowe. Prezentuje on zestawienie całego majątku jednostki (aktywa) oraz źródeł jego finansowania (pasywa), dlatego ważne jest, aby był sporządzony w sposób rzetelny. Bilans jest jednym z elementów sprawozdania finansowego.

14.06.2023

Utworzenie fundacji rodzinnej może być elementem planowania podatkowego

Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse

Przepisy ustawy o fundacji rodzinnej wprowadziły do polskiego porządku prawnego nową instytucję, która pozwala zabezpieczyć rodzinny biznes przed rozdrobnieniem, a ponadto uregulować kwestie dziedziczenia zgodnie z wolą sukcesora w sposób bardziej elastyczny. Fundacja jest zwolniona z podatku dochodowego, co jest szczególnie korzystne z perspektywy dalszego reinwestowania środków.

07.06.2023

Dr Keler: Puste faktury nadal interesują fiskusa

Ordynacja VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Niedawny wyrok TSUE przypomniał podatnikom o problemie tzw. pustych faktur, zwracając dodatkowo uwagę na jeden z aspektów tego zagadnienia, dotyczący czynności pozornych w świetle prawa cywilnego. W tym kontekście warto zadać pytanie, czy puste faktury nadal mieszczą się w obszarze zainteresowania organów podatkowych i w jaki sposób fiskus radzi sobie z tym problemem.

06.06.2023

Podatek od przerzuconych dochodów za 2022 rok trzeba rozliczyć do końca czerwca

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Podatek od przerzuconych dochodów został wprowadzony 1 stycznia 2022 roku w ramach Polskiego Ładu. Jednak dopiero teraz podatnicy po raz pierwszy będą musieli zmierzyć się z jego rozliczeniem, przygotowując zeznanie CIT za 2022 r. Trzeba tego dokonać do końca czerwca – pisze Klaudia Szczepanowska z kancelarii Penteris.

05.06.2023

Neutralność podatkowa wymiany udziałów nie taka oczywista

CIT PIT Doradca podatkowy

Polski Ład kompleksowo zmierzył się z problematyką opodatkowania oraz neutralności podatkowej restrukturyzacji. Szczególnie rewolucyjne zmiany objęły wymianę udziałów. Specjalne przesłanki zostały wprowadzone do ustaw podatkowych po raz pierwszy, co było źródłem wielu wątpliwości interpretacyjnych – pisze Aleksandra Mazurkiewicz z kancelarii Paczuski Taudul.

02.06.2023

By zawiesić przedawnienie, postępowanie musi mieć związek ze zobowiązaniem podatkowym

Ordynacja Doradca podatkowy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał kolejny wyrok utrzymujący kształtującą się linię orzeczniczą, w myśl której zawiadomienie podatnika zawieszające bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego musi pozostawać w ścisłym związku z naruszeniami, których organ dopatruje się u podatnika. Piszą o tym Jakub Pachecka i Adam Olczyk z Deloitte Legal.

01.06.2023

Ministerstwo obiecuje łatwiejsze kontakty z fiskusem, ale czekamy na fakty

Ordynacja Doradca podatkowy

Polscy podatnicy w ciągu ostatnich lat byli sukcesywnie przyzwyczajani do częstych zmian w zakresie otoczenia podatkowego. Choć często kolejne reformy są negatywnie oceniane przez zainteresowanych, jak przykładowo wdrażany w 2022 r. tzw. Polski Ład, to jednak należy przyznać, że część z nich bywa popierana przez ogół społeczeństwa – pisze Jagoda Trela, partner w ID Advisory.

01.06.2023

Komisja Europejska zapowiada reformę Unii Celnej

Doradca podatkowy Finanse

17 maja 2023 roku Komisja Europejska przedstawiła projekt gruntownej reformy Unii Celnej UE. Jej założeniem jest uproszczenie, cyfryzacja i wzmocnienie bezpieczeństwa procesów celnych, co stanowi odpowiedź na liczne wyzwania, z jakimi obecnie borykają się służby celne oraz przedsiębiorcy – pisze Wojciech Krajewski z KPMG w Polsce.

24.05.2023

Dr Kubista: Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatników musi być priorytetem

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Nadmiernie szybki rozwój sytuacji pandemicznej wymusił na polskim ustawodawcy podejmowanie błyskawicznych reakcji, czego efektem było wprowadzenie wielu bubli legislacyjnych do polskiego prawa podatkowego. Jednym z nich było zawieszenie terminów administracyjnych – pisze dr Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat, komentując ważną z tego punktu widzenia uchwałę NSA.

23.05.2023

Fundacja rodzinna z przywilejami podatkowymi w CIT

CIT PIT Doradca podatkowy

Oprócz realizacji celów związanych z sukcesją międzypokoleniową, fundacje rodzinne będą pełniły w obrocie gospodarczym także rolę narzędzia do inwestowania oraz reinwestowania środków. Będzie to możliwe z uwagi na korzystne zasady opodatkowania fundacji rodzinnych – fundacja rodzinna będzie podmiotowo zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych – piszą Michał Lejman i Iwona Bielecka-Latos z Deloitte.

19.05.2023

Mamy większą pewność przy ładowaniu pojazdów elektrycznych, ale co z kartami elektrycznymi

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Nadal warto mieć na uwadze tezy wyroku TSUE, również w aspekcie rozliczenia w różnych relacjach ładowania elektryków. Podatnicy powinni być szczególnie wyczuleni na relacje, w które zaangażowane jest więcej jak dwa podmioty. Na gruncie tych rozliczeń nadal bowiem trudno z góry zakładać, jakie mamy skutki w VAT – pisze Magdalena Jaworska, doradca podatkowy, partnerka w QUIDEA.

17.05.2023