Dyrektywa o przedsiębiorstwach fasadowych wpłynie na podatek u źródła

Doradca podatkowy Prawo unijne

Komisja Europejska 22 grudnia ubiegłego roku przygotowała projekt dyrektywy mającej na celu zapobieganie nadużywaniu przedsiębiorstw fasadowych do celów podatkowych (tzw. dyrektywa ATAD 3). Jednym z najistotniejszych obszarów, które zostaną objęte nowymi regulacjami jest kwestia poboru podatku u źródła. Wpływ zmian na dotychczasową praktykę może być nawet większy, niż wydaje się to na pierwszy rzut oka.

01.06.2022

Obowiązkowe e-faktury coraz bliżej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprowadzony od początku 2022 roku Polski Ład zakładał tak wiele istotnych zmian, że mogły one przysłonić nadchodzącą wielkimi krokami rewolucję w zakresie wystawiania faktur. Mowa o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF), który zgodnie z zapowiedziami fiskusa ma wejść w życie w drugim kwartale połowie 2023 r. Będzie on obowiązywał wszystkich podatników VAT z siedzibą na terytorium RP.

25.05.2022

Haczyki w nowelizacji Polskiego Ładu. O czym muszą wiedzieć podatnicy

CIT PIT Rachunkowość

​Za nami kolejny akt rewolucji podatkowej: Sejm przyjął zmiany do Polskiego Ładu. Ustawą zajmie się teraz Senat. Być może jeszcze pod koniec maja nowelizacja zostanie podpisana przez Prezydenta. W efekcie od 1 lipca zacznie obowiązywać niższa stawka PIT dla skali podatkowej, a zlikwidowana zostanie ulga dla klasy średniej.

12.05.2022

Podatek u źródła – o czym należy pamiętać w 2022 roku?

CIT PIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Płatnik musi się liczyć z dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości od 10-30 proc. podstawy opodatkowania należności, w stosunku do której zastosował niższą stawkę WHT lub w ogóle nie pobrał podatku, a powinien był pobrać podatek w wyższej kwocie, czyli również wtedy gdy niesłusznie zastosował procedurę oświadczenia WH-OSC - piszą Konrad Medoliński i Daria Górka z MDDP.

04.05.2022

Część firm z „przesuniętym" rokiem podatkowym publikację informacji o strategii ma nadal przed sobą

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Część podatników z „przesuniętym” rokiem podatkowym nadal stoi przed wyzwaniem publikacji pierwszej informacji o realizowanej strategii podatkowej. Są oni jednak w o tyle lepszej sytuacji niż pozostali, że mogą skorzystać z doświadczenia innych firm. Nie oznacza to jednak, że mają uproszczone zadanie – pisze Monika Kaleta, doradca podatkowy.

22.04.2022

Rozliczenia cen transferowych trzeba zacząć już teraz

CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Prace nad wszystkimi obowiązkami z zakresu cen transferowych trzeba zacząć w najszybszym możliwie czasie. Jednym z kluczowych powodów, dla których warto z odpowiednim wyprzedzeniem zająć się tym, jest rozszerzenie zakresu obowiązków dokumentacyjnych i raportowych za rok podatkowy/obrotowy 2021 o tzw.: „pośrednie transakcje rajowe”, co znacząco wpłynie na czasochłonność całego procesu.

20.04.2022

Problematyczne opodatkowanie nieruchomości, które nie są wykorzystywane i nie mogą być potencjalnie wykorzystywane

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Kwestia wysokości stawki podatku lub jego zapłaty za nieruchomości i obiekty budowlane, które należą do przedsiębiorcy, od wielu lat budzi mnóstwo kontrowersji. Wydaje się, że po orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 grudnia 2021 roku będzie je budzić dalej – pisze Kamil Szczęsny, adwokat w kancelarii GWW.

19.04.2022

Przygotowania do e-fakturowania trzeba zacząć już teraz

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wprawdzie do wprowadzenia obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur pozostał rok, ale firmy powinny już teraz rozpocząć przygotowania. Jest to złożony i czasochłonny proces, zarówno z punktu widzenia technologicznego, merytorycznego i proceduralnego. Można rozważyć stopniowe wdrożenie KSeF w firmie i w ramach testu rozpocząć wystawianie i/lub odbiór części faktur wcześniej w ramach systemu dobrowolnego.

15.04.2022

Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej niesie skutki podatkowe

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Jeżeli przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej nastąpiło pod tytułem darmym na rzecz żony, to skutkuje ono przysporzeniem majątkowym po jej stronie, rodzącym obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn. W przypadku zaś, gdy umowa darowizny, nie wiąże się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań, to opodatkowania nie ma.

12.04.2022

Nowelizacja Polskiego Ładu nie rozwiąże wszystkich problemów

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Zakończyły się konsultacje planowanych zmian w przepisach Polskiego Ładu. Nowelizacja ma służyć przede wszystkim uproszczeniu systemu i wprowadzeniu ograniczonych zmian na korzyść przedsiębiorców. Propozycje rządowe nie rozwiązują jednak wszystkich wątpliwości oraz problemów zgłaszanych do pierwotnej wersji Polskiego Ładu, a w niektórych obszarach generują dodatkowe komplikacje.

11.04.2022

Dr Szymczyk: Ulgi dla biznesu na innowacje motorem rozwoju inwestycji

Ordynacja CIT PIT

Dotychczas podatnik komercjalizujący wyniki prac badawczo-rozwojowych i osiągający z nich dochody kwalifikowane w rozumieniu przepisów o IP-Box nie miał możliwości korzystania przy obliczeniu podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu z odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R. Teraz zyskał taką możliwość – mówi dr Przemysław Szymczyk.

31.03.2022

Ułatwienia w podatku od towarów i usług dla podmiotów powiązanych już od lipca 2022 roku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Obecnie podatnicy powiązani finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie rozliczani są odrębnie. Oznacza to, że do ich wzajemnych rozliczeń stosuje się wymogi, takie jak dla podmiotów kompletnie od siebie niezależnych. W efekcie muszą wystawiać sobie nawzajem faktury VAT, odrębnie składać plik JPK_VAT, obowiązuje ich również tzw. biała lista czy split payment.

30.03.2022

Prof. Modzelewski: Rok 2022 przyniesie obniżenie efektywności fiskalnej VAT

VAT Doradca podatkowy

Czy można już pokusić się o podsumowanie dotychczasowych działań mających ograniczać wyłudzanie zwrotów oraz ucieczki od opodatkowania, zwłaszcza w podatku od towarów i usług? Zapewne, bo działania te przynajmniej deklaratywnie trwają już ponad pięć lat, bo wcześniejszych zabiegów uszczelniających o charakterze fiskalnym nie należało traktować poważnie.

23.03.2022

Unijny Trybunał zajmie się odsetkami od podatku pobranego niezgodnie z prawem UE

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Obowiązujące przepisy pozbawiają fundusze z państw trzecich prawa do oprocentowania nadpłat. Zwrócił na to uwagę Naczelny Sąd Administracyjny i skierował sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Problem ten może mieć znaczenie także dla innych podatków (np. VAT) - mówi Michał Niżnik, partner w zespole ds. podatków międzynarodowych w KPMG w Polsce, pełnomocnik funduszu EMS.

21.03.2022

Pośrednie transakcje rajowe - wciąż nieznane ostateczne podejście do interpretacji znowelizowanych przepisów

CIT PIT Doradca podatkowy

Mija już ponad rok od wejścia w życie kontrowersyjnych przepisów rozszerzających obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych dla tzw. pośrednich transakcji rajowych. To dobry moment, aby podsumować okres ich funkcjonowania i przyjrzeć się jak zmieniało się podejście Ministerstwa Finansów do ich interpretacji – piszą eksperci Kancelarii Taudul Paczuski.

21.03.2022

Rozporządzenie dotyczące rachunku kosztów komplikuje działalność służby zdrowia

Rachunkowość Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Żaden doradca podatkowy i księgowy nie dysponuje w chwili obecnej wolnymi mocami przerobowymi, przy swoich dotychczasowych obowiązkach i nowych, wynikających z Polskiego Ładu oraz szeregu poprawek mających nadejść w kolejnych miesiącach. Czy taki miał być upragniony cel zaleceń – utrata księgowych i doradców podatkowych przez szpitale i przychodnie, a w konsekwencji brak jakichkolwiek ksiąg?

18.03.2022

Paulina Biskup: Refundacja pracownikom kosztów pracy zdalnej bez PIT

PIT Rachunkowość Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wypłacane przez pracodawcę kwoty ekwiwalentu pracownikom wykonującym pracę zdalną w formie ryczałtu za zwiększone koszty prądu i wody oraz koszty dostępu do internetu, zakupu sprzętu elektronicznego, biurka i fotela, nie stanowią przychodu ze stosunku pracy. Na pracodawcy nie ciążą więc obowiązki płatnika z tego tytułu – mówi radca prawny Paulina Biskup.

12.03.2022

Kubista: Czas pomyśleć o ulgach podatkowych dla biznesu

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Bezpośrednia zmiana formy opodatkowania w trakcie roku nie jest możliwa. Podatnik, który wybrał np. stawkę liniową lub ryczałt, nie może rozmyślić się w ciągu roku. Nie przekreśla to jednak możliwości m.in. założenia w trakcie roku spółki i wniesienia do niej aportem swojego przedsiębiorstwa lub podjęcia działań w celu przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

08.03.2022

Zamoyska: Polski system podatkowy nie wspiera w sposób szczególny pomocy dla ofiar wojny

PIT Podatek od spadków i darowizn Ukraina

Nie każda pomoc dla Ukrainy wiąże się z zachętami podatkowymi. Wprost przeciwnie, niektóre działania mogą nieść za sobą wątpliwości. Chociaż podatki są jednym z ostatnich czynników motywujących pomoc, nie można ich nie brać pod uwagę, w szczególności jeżeli pomoc jest udzielana przez przedsiębiorcę, który musi wszystkie zdarzenia ująć w rozliczeniach podatkowych – pisze Magdalena Zamoyska.

03.03.2022

Kubiesa: Ułatwienia w rozliczeniach podatkowych będą zachętą do jeszcze większej pomocy

CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina

Wojna na Ukrainie to kolejna po COVID-19 sytuacja, kiedy ewidentne jest, iż ustawy wymagają nowelizacji w tak trudnych sytuacjach. Konieczne jest bezwzględnie wprowadzenie umożliwienia zbierania środków przez firmy od pracowników środków finansowych i przekazywanie ich dalej organizacjom. Konieczne jest wprowadzenie zwolnień z VAT z równoczesnym umożliwieniem odliczenia podatku.

03.03.2022