NSA daje oręż przedsiębiorcom do walki ze stratami

CIT PIT Rachunkowość

Sąd umożliwił przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty, przesunąć je na kolejne lata podatkowe i poprawić wynik finansowy. Takim okresem był szczególnie czas pandemii, w którym wiele firm zanotowało nieprzewidywaną stratę, a tym samym nie mogło przewidzieć optymalnych stawek amortyzacji – mówi Marcin Malinowski, adwokat.

28.02.2022

Wnoszący aport do spółki ma prawo do rozliczenia kosztów

CIT Doradca podatkowy Spółki Finanse

Naczelny Sąd Administracyjny w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy wypowiedział się w sprawie sposobu rozpoznawania kosztów w przypadku zbycia przedmiotu wkładu niepieniężnego, co daje temu orzeczeniu walor precedensowego. Co prawda, sprawa dotyczyła kwestii interpretacji indywidualnej, jednakże może mieć ona swoje przełożenie na praktykę organów podatkowych.

23.02.2022

Sądy administracyjne przychylne firmom korzystającym z IP BOX

Ordynacja CIT PIT

Ulga IP Box pozwala na opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną, 5-proc. stawką podatku. Jej celem była poprawa atrakcyjności prowadzenia działań badawczo-rozwojowych. Podatnicy często natrafiali jednak na mur w postaci niekorzystnej praktyki organów podatkowych – piszą Jagoda Trela i Sebastian Stefańczyk z ID Advisory.

22.02.2022

Spółka komandytowo-akcyjna, czyli częsty wybór w Polskim Ładzie

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Spółka komandytowo-akcyjna swoje triumfy święciła przed końcem 2013 roku. W tamtym okresie była optymalną podatkową formą prowadzenia działalności gospodarczej. Sytuację zmieniło objęcie jej podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Polski Ład sprawił jednak, że coraz więcej przedsiębiorców znów decyduje się na tę formę prowadzenia działalności.

18.02.2022

Przy wyborze formy opodatkowania trzeba policzyć koszty

PIT Rachunkowość Polski Ład

Istotne stało się oszacowanie przychodów i kosztów, aby podjąć decyzję, którą z form opodatkowania: ryczałt, podatek liniowy czy skalę podatkową, wybrać. W zależności od rodzaju i wielkości działalności oraz sytuacji rodzinnej podatnika różnice w kwocie podatku mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych – pisze Marek Gwóźdź z ID Advisory.

09.02.2022

W kontrze do inflacji przepisów

Doradca podatkowy Finanse Poprawmy prawo

Sprawy regulacyjne, zwłaszcza te podatkowe, od lat są bardzo wysoko na agendzie prezesów polskich firm. Nasze doroczne badanie wśród szefów firm CEO Survey wskazuje, że menedżerowie w naszym kraju uznają potencjalne ryzyka z tym związane za jedne z najbardziej priorytetowych. Z myślą m.in. o przedsiębiorcach włączyliśmy się w akcję "Poprawmy prawo" – pisze Cezary Żelaźnicki, partner zarządzający kancelarią PwC Legal.

07.02.2022

Polski Ład wprowadził też podatek od przerzucanych dochodów

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Zmiana przepisów prawa podatkowego, która nastąpiła wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, wprowadziła wiele znaczących zmian również w ramach podatku CIT. Jedną z nich stanowi dodanie do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych artykułu 24aa, który wprowadza nową formę opodatkowania - podatek od przerzucanych dochodów.

20.01.2022

Więcej raportowanych transakcji w 2022 roku

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Spółki

Ten rok w zakresie cen transferowych będzie wymagający. Dokumentowaniu i raportowaniu będą podlegać transakcje kontrolowane oraz po raz pierwszy inne niż kontrolowane (z limitem 500 tys. zł) dokonane przez podatników w roku 2021. A to wszystko w oparciu o znowelizowane przepisy w ramach Polskiego Ładu oraz kolejne objaśnienia i rekomendacje.

18.01.2022

Interpretacja 590 i investor desk nowymi zachętami dla dużego kapitału

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Investor desk to "jedno okienko" dla wielkich podatników. Ma ono dbać o profesjonalną i całościową obsługę największych firm. Nie tylko bezpośrednio na etapie wydawania Interpretacji 590, ale także wcześniej – poprzez popularyzację korzystnych rozwiązań fiskalnych i opiekę nad potencjalnym inwestorem, jak również później.

17.01.2022

Zarzycki: MF próbuje ratować Polski Ład, ale rozporządzenie niezgodne z prawem

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Uchwalane w pośpiechu, bez większego przemyślenia i szerokich konsultacji przepisy tzw. Polskiego Ładu, weszły w życie. I tak już na początku stycznia pojawiły się pierwsze problemy - część pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenia na początku miesiąca zorientowało się, że ich wynagrodzenia są niższe niż w roku poprzednim. Problemów będzie tylko przybywać.

13.01.2022

Łagowski: Polski Ład, czyli jak złe prawo stało się jeszcze gorsze

CIT PIT Doradca podatkowy Polski Ład

Dzięki wprowadzeniu Polskiego Ładu podatki miały stać się bardziej sprawiedliwe – niższe dla słabiej zarabiających, wyższe dla tych z lepszymi wynagrodzeniami. Szybko okazało się, że tzw. „zwykli ludzie” zamiast zyskać na zmianach, będą oddawać do budżetu więcej. I do tego doszedł nieznany dotąd chaos w przepisach - pisze Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy.

12.01.2022

Prof. Mariański: To dopiero początek skutków nieprzemyślanej rewolucji podatkowej

CIT PIT Doradca podatkowy

Polski Ład, całkowicie nieprzemyślana rewolucja podatkowa, boleśnie dotyka kolejne grupy Polaków. Już w pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów okazuje się, że podwyżka podatków dotyka kolejne grupy zawodowe, emerytów, osoby samotnie wychowujące dzieci, podejmujące pracę na dwóch etatach, osoby niepełnosprawne. A to dopiero początek.

11.01.2022

Prof. Modzelewski: Psucie akcyzy tytoniowej A.D. 2021

Akcyza Doradca podatkowy

Co jest jednym z najważniejszych tzw. deficytów ustrojowych naszego państwa od co najmniej 15 lat? Odpowiedź jest dość prosta i znana tym, którzy się ową państwowością zajmują: bardzo często brakuje nam tzw. pamięci instytucjonalnej. Organy naszego państwa w większości nie umieją gromadzić, przechowywać i pielęgnować wiedzy niezbędnej dla funkcjonowania szeroko rozumianej władzy.

07.01.2022

Interpretacja ogólna MF: Zwolnienie jest, ale nie wiadomo, kto może z niego skorzystać

CIT Doradca podatkowy Spółki

Minister Finansów potwierdził, że przewidziane w ustawie o CIT zwolnienie z opodatkowania dywidendy otrzymywanej przez spółki (tzw. parent-subsidiary) może być stosowane także do dywidend wypłacanych przez spółki jawne i komandytowe. Niestety jednak nadal pozostają wątpliwości co do tego, w jaki sposób ustalić grono podatników uprawnionych do zwolnienia.

04.01.2022

Ostatnie takie Święta z cenami transferowymi

CIT Doradca podatkowy

Wszystko wskazuje na to, że okres tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia oraz koniec kalendarzowego roku 2021 są ostatnimi tego rodzaju, tzn. tak aktywnymi dla doradców podatkowych i prawników realizujących dla swoich klientów obowiązki oraz zadania o charakterze compliance z zakresu cen transferowych - pisze Radosław Chudy, prawnik w Kancelarii GWW.

30.12.2021

Gorączkowe próby ucieczki przed Polskim Ładem mogą zaszkodzić

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Wielu ludzi z paniką i obłędem w oczach przejawia owczy pęd do wyszukiwania coraz to dziwniejszych sposobów niższych składek i podatków, nie biorąc pod uwagę innych aspektów, których zlekceważenie może okazać się niebezpieczne dla ich majątku, stanowiącego dorobek całego życia. Wszystko to przez Polski Ład – pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.

27.12.2021

Zwolnienie z podatku od subwencji finansowej – czy aby na pewno?

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy nie cieszą się w ostatnim czasie sympatią polskiego ustawodawcy, patrząc choćby na rozwiązania wprowadzane w ramach tzw. Polskiego Ładu. Problematyczne są jednak także zasady zwolnienia z podatku umorzenia subwencji finansowej. W przyjętym rozwiązaniu może bowiem czyhać haczyk, a może zwyczajny błąd – piszą Mateusz Kamiński i Jakub Jankowiak z kancelarii FILIPIAK BABICZ LEGAL.

22.12.2021

Postępowania karne skarbowe tuż przed przedawnieniem ciągle problematyczne

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Pomimo posiadania od dawna stosownej wiedzy o kwestionowanych rozliczeniach podatkowych, organy zazwyczaj zwlekają do ostatniej chwili z inicjacją postępowania karnoskarbowego, co wzbudza uzasadnione podejrzenia co do motywów tej czynności procesowej. Pewne obawy rodzić może także różne podejście do oceny tych samych okoliczności - pisze Andrzej Suwiński, doradca podatkowy współpracujący z kancelarią Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.

21.12.2021

Tomasz Michalik: Polska sama będzie mogła decydować w sprawie stawek VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo unijne

Państwa członkowskie zgodziły się na zmiany w Dyrektywie VAT i rozszerzenie listy towarów i usług, do których będzie można stosować niższe stawki VAT. Obejmie to 24 grupy towarów i usług. Musimy poczekać aż zmiany zostaną przyjęte, ale to tylko formalność – mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w kancelarii MDDP. I dodaje, że kierowane w tej sprawie naciski na Komisję Europejską mają wymiar tylko marketingowy.

17.12.2021

Za brak informacji o realizowanej strategii podatkowej grożą kary

Prawo karne CIT Doradca podatkowy

Za brak informacji o strategii przepisy przewidują karę pieniężną w kwocie do 250 tysięcy złotych. Kara wymierzana jest za nieprzekazanie organowi podatkowemu adresu publikacji informacji. Powstaje zatem pytanie, czy niekompletna informacja o strategii podatkowej może skutkować nałożeniem na podatnika kary pieniężnej – piszą Piotr Nowosielski i Sebastian Kopacz z kancelarii Paczuski Taudul Doradcy Podatkowi.

15.12.2021