Projekty można składać w dwóch kategoriach: tzw. duże projekty o wartości 100-700 tys. zł (na te projekty przeznaczone będzie 1,4 mln zł) oraz tzw. małe projekty o wartości do 100 tys. zł (tutaj do podziału jest 600 tys. zł).

Do budżetu obywatelskiego można składać wyłącznie projekty inwestycyjne. Każdy mieszkaniec Suwałk może złożyć dowolną liczbę wniosków; swoje pomysły mogą też przedstawiać działające w Suwałkach organizacje pozarządowe. Aby złożyć wniosek trzeba mieć ukończone 16 lat, a projekt musi poprzeć co najmniej 15 mieszkańców.

Wnioski pod względem formalnym i merytorycznym będą oceniane przez specjalny zespół. Ma on czas do 22 września, wtedy ma być znana lista zakwalifikowanych projektów, które następnie zostaną poddane głosowaniu.

W Suwałkach do tej pory odbyły się dwie edycje budżetu obywatelskiego. W 2014 roku do podziału był 1 mln zł, do głosowania zakwalifikowano 33 projekty, zrealizowano trzy, które uzyskały największą liczbę głosów. W tegorocznym budżecie do podziału były 2 mln zł. Mieszkańcy głosowali na duże i małe projekty, 13 projektów z 24 zakwalifikowanych, jest realizowanych. (PAP)

swi/ rof/ ann/

Dowiedz się więcej z książki
Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł