W budżecie obywatelskim na 2017 r. na projekty w poszczególnych dzielnicach przeznaczono ok. 5 mln zł, a na projekty ogólnomiejskie - niespełna 1,7 mln zł.

We wtorek miasto przypomniało m.in., że w ramach tegorocznej edycji przeszkolono prawie 50 wolontariuszy, którzy jako dzielnicowi liderzy budżetu obywatelskiego zaangażują się w jego tworzenie w dzielnicach. Liderzy podczas spotkań doradczych będą m.in. pomagali wnioskodawcom w prawidłowym wypełnieniu formularzy zadań.

Zadania do częstochowskiego budżetu obywatelskiego można zgłaszać: przez internet (na stronie https://budzet.czestochowa.um.gov.pl:81 działa specjalny generator wniosków), osobiście (w kancelarii urzędu miasta), pocztą (na adres magistratu) oraz poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą (www.sekap.pl lub www.ePUAP.gov.pl).

Jak podała Marzena Cuprjak-Wagner z referatu partycypacji i konsultacji społecznych w urzędzie miasta, w Częstochowie trwa realizacja 120 zadań wybranych w zeszłorocznym głosowaniu.

„Zadania inwestycyjne wkraczają w kolejne fazy realizacji. Najmłodsi częstochowianie bawią się na festynach, odbyła się literacka majówka, trwają cykliczne zajęcia nordic walking, w zeszłym tygodniu zazielenił się Plac Biegańskiego, a już niebawem w parku pojawią się słynne już karmniki dla wiewiórek” - zaznaczyła Cuprjak-Wagner.

Karmniki to zasługa małej mieszkanki miasta, Alicji, która - mając 8 lat - zgłosiła swój pomysł do tegorocznego budżetu obywatelskiego. Dziewczynka podczas jednego ze spacerów w parku doszła do wniosku, że przydałyby się tam karmniki dla wiewiórek, którym często przynosiła smakołyki.

Ponieważ Alicja dowiedziała się, że w Częstochowie wnioski do budżetu obywatelskiego może złożyć każdy mieszkaniec bez względu na wiek, wypełniła stosowny dokument. Do głosowania zachęciła rodzinę, koleżanki i kolegów – ostatecznie wniosek zdobył 565 punktów i jest realizowany.

W poprzedniej, drugiej edycji częstochowskiego budżetu partycypacyjnego mieszkańcy złożyli 761 propozycji zadań. W głosowaniu wzięło udział ponad 36 tys. częstochowian, którzy wybrali 120 projektów związanych z nowymi obiektami sportowymi i rekreacyjnymi, infrastrukturą drogową, ochroną środowiska, a także organizacją festynów, warsztatów artystycznych i zawodów sportowych.

Tegoroczne głosowanie nad propozycjami zadań na 2017 r. zaplanowane jest na 22–30 października.(PAP)

mtb/ gma/

Dowiedz się więcej z książki
Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł