"Jak bardzo taka akcja jest potrzebna w Polsce, pokazują wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Finansów w październiku 2012 r., które wskazują, że co trzeci Polak traktuje płacenie podatków jako nieprzyjemny obowiązek i nie wie, na co podatki są przeznaczane. Chcemy pokazać, że właśnie dzięki dochodom z podatków finansowana jest działalność szkół czy szpitali, powstają nowe drogi i stadiony, możemy wspierać organizacje pożytku publicznego" - poinformował MF w czwartkowym komunikacie.

Podkreślono, że akcja pokazująca zależność między podatkami a wydatkami państwa ma za zadanie edukować obywateli, że "wszyscy oni są zobowiązani do ponoszenia świadczeń publicznych". "Bez ich wkładu budżet państwa nie sprostałby zaspokajaniu niezbędnych potrzeb społecznych" - stwierdzono.

Jak wskazał resort, główne działania kampanii prowadzone będą w oparciu o stronę internetową www.znaszychpodatkow.pl, na której podatnik znajdzie materiały informacyjne dotyczące idei i założeń kampanii. "Ponadto znajdą się tam materiały z obszaru budżetu i podatków oraz aplikacja interaktywna pokazująca konkretnemu podatnikowi przy wykorzystaniu budżetowania zadaniowego w jaki sposób dystrybuowane są jego podatki" - napisano w komunikacie MF.

Dodano, że częścią akcji są filmy edukacyjne pokazujące związek między płaceniem podatków a ich późniejszym wpływem na takie dziedziny życia jak edukacja, sport, bezpieczeństwo i pomoc potrzebującym.

"W filmach charytatywnie wzięli udział: aktorka Ewa Błaszczyk, kardiochirurg prof. Jacek Moll, medalista olimpijski Szymon Kołecki oraz rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Sokołowski" - wskazano. (PAP)

rbk/ amac/