Wśród zakwalifikowanych projektów jest 28 ogólnomiejskich i 29 osiedlowych; głosować można będzie maksymalnie na trzy projekty ogólnomiejskie i maksymalnie na trzy osiedlowe. Regulamin przewiduje po 500 tys. zł na projekty na każdym z 28 miejskich osiedli i 6 mln zł na projekty ogólnomiejskie.

Jak poinformowano w piątek na konferencji prasowej w białostockim magistracie, najwięcej projektów, to budowa boisk sportowych lub boisk wspólnie z placem zabaw czy siłownią na wolnym powietrzu. Są też np. dwie nowe stacje rowerów miejskich a także projekty ścieżek do biegania, ścieżek rowerowych i parkingów. Cztery projekty dotyczą budowy pomników w mieście.

Dwa najdroższe, zakwalifikowane do głosowania projekty ogólnomiejskie, oszacowane zostały na blisko 2 mln zł każdy. Pierwszy, to centrum animacji kultury czyli budowa hali widowiskowo-teatralnej przy jednym z liceów. Miałoby to być miejsce koncertów młodzieżowych, spektakli i konkursów. Miałaby też tam powstać uliczna galeria. Drugi, to profesjonalnie przygotowana i oświetlona trasa do biegów narciarskich, zawodów rowerowych i biegowych.

Jak powiedział PAP Radosław Puśko z zespołu, który oceniał wnioski, mimo, że mieszkańcy złożyli ponad 100 projektów, to zakwalifikowano 57. Mówił, że wiele z nich miało błędy formalne; były też przypadki, że na jednym osiedlu były dwa podobne projekty, które ostatecznie połączono w jeden.

W ocenie Puśki, zainteresowanie budżetem obywatelskim jest duże, choć - jak zaznaczył - to nie znaczy, że nie mogłoby być lepsze. Mówił, że nie ma projektów z niektórych osiedli.

Pytany, co się stanie z pieniędzmi z osiedli, z których nie zgłoszono żadnych projektów, powiedział, że zasilą one budżet projektów ogólnomiejskich.

To trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Białymstoku. W pierwszej głosowano na 51 projektów (do podziału było 10 mln zł), w drugiej na 56 (do podziału 12 mln zł). Lista projektów, które zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego Białegostoku na 2016 rok, ma być znana do końca października. (PAP)

rof/ swi/ pz/

Dowiedz się więcej z książki
Partycypacja społeczna w samorządzie terytorialnym
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł