Jak poinformował w czwartek prezydent Szczecina Piotr Krzystek, od 7 czerwca br. mieszkańcy miasta będą mogli zgłaszać swoje propozycje zadań. Nabór wniosków zakończy się 5 lipca br. Każdy z mieszkańców może zgłosić nieograniczoną liczbę propozycji.

Projekty podzielono na trzy kategorie: jeden ogólnomiejski, cztery dzielnicowe duże i cztery dzielnicowe małe.

Mieszkańcy Szczecina wybiorą w październiku przedsięwzięcia, na których realizację miasto przeznaczy w przyszłym roku łącznie 8 mln zł - to o 1 mln więcej niż w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego.

Prezydent Krzystek zapowiedział, że wkrótce zostanie uruchomiony nowy serwis internetowy Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. "Na stronie www.sbo.szczecin.eu każdy będzie mógł złożyć wniosek, głosować i czerpać wiedzę na temat kolejnych etapów budżetu obywatelskiego" - wyjaśnił.

Szczeciński magistrat zapowiedział, że głosowanie w październiku będzie się odbywać wyłącznie drogą elektroniczną. Zdaniem zastępcy prezydenta miasta Daniela Wacinkiewicza, "nowe narzędzie internetowe sprawi, że tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego przebiegnie sprawniej". Urząd planuje powstanie w całym mieście specjalnych punktów do głosowania; po ulicach Szczecina będzie jeździć "budżetobus", w którym również będzie można oddać głos na wybrane projekty.

Magistrat poinformował, że w czasie wakacji lub we wrześniu projekty zostaną zaprezentowane w poszczególnych dzielnicach.

Tegoroczny budżet obywatelski jest piątą odsłoną przedsięwzięcia w Szczecinie i odbywa się pod hasłem "Miliony na pomysły".

Budowa ośrodka rehabilitacyjnego dla zwierząt oraz kompleks rekreacyjny to zwycięskie projekty w czwartej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Wówczas to mieszkańcy mieli do zagospodarowania 7 mln zł. W trzeciej edycji pula wynosiła 6 mln zł, z których sfinansowano m.in. rozbudowę Szczecińskiego Roweru Miejskiego. W poprzedniej mieszkańcy najwięcej głosów oddali na rozbudowę i modernizację schroniska dla zwierząt, a także stworzenie 20 nowych ścieżek rowerowych. Budżet obywatelski wynosił wtedy 5 mln zł. W 2013 r. szczecinianie wybrali do realizacji Szczeciński Rower Miejski oraz rewitalizację Stawu Brodowskiego i jego okolicy. (PAP)

mzb/ karo/