W poniedziałek sejmowa nadzwyczajna komisja ds. zmian w systemie emerytalnym odrzuciła wszystkie poprawki złożone przez posłów opozycji do tego projektu. Przyjęto poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnych, a jedyna merytoryczna poprawka, którą komisja przyjęła, dotyczy osób, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz opieki nad niepełnosprawnymi i niesamodzielnymi członkami rodziny.

W środę rano przed gmachem Sejmu rozpoczął się protest NSZZ "Solidarność" przeciw rządowym propozycjom podniesienia wieku emerytalnego. Związkowcy rozstawili miasteczko namiotowe na skwerze przed wjazdem do Sejmu, do protestujących wychodzą posłowie opozycji.

Zgodnie z harmonogramem posiedzenia Sejmu, poza drugim czytaniem projektu podwyższającego wiek emerytalny, na środę zaplanowano też drugie czytanie projektu reformującego emerytury mundurowe. Zgodnie z zapowiedziami przewodniczącego sejmowej komisji nadzwyczajnej Sławomira Neumanna, PO chciałaby, by głosowanie nad oboma projektami odbyło się w piątek 11 maja.(PAP)

her/ je/ ura/