"Stopa bezrobocia na koniec maja wyniosła 9,2 proc. To jest lepiej niż w kwietniu, To jest spadek o 0,3 proc" - podała minister. "Ubyło ponad 62 tys. osób bezrobotnych. Od dawna czekaliśmy na to - dla mnie symboliczne - przekroczenie tej półtoramilionowej rzeszy osób bezrobotnych, żeby ona była mniejsza i właśnie w maju to się stało" - zaznaczyła.

MRPiPS: w maju bezrobocie spadło do 9,2 proc.>>

Jak powiedziała minister, maj jest trzecim miesiącem tego roku, w którym odnotowano spadek liczby bezrobotnych.

"To są naprawdę dobre prognozy. Powstaje rynek pracownika, a jak mamy też rynek pracownika, to możemy liczyć na większe wzrosty wynagrodzenia" - oceniła.

Resort podał, że liczba bezrobotnych pod koniec maja 2016 r. wyniosła 1 mln 459,7 tys. osób i w porównaniu z końcem kwietnia 2016 roku spadła o 62,1 tys. osób (o 4,1 proc.). W porównaniu do maja ubiegłego roku to spadek o 14,2 proc.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w maju wyniosła 124,8 tys. - o 2,5 tys. więcej, niż rok wcześniej.

Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Najsilniej (o 0,8 pkt. proc.) w województwie warmińsko-mazurskim. Najniższy wskaźnik - na poziomie 5,7 proc. - odnotowano w Wielkopolsce.(PAP)

ago/ akw/ hgt/