„Huta Batory” sp. z o.o. w Chorzowie należy w całości do giełdowej spółki Alchemia SA, kontrolowanej przez Romana Karkosika.

Według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do załogi, protest ma charakter spontaniczny i ogólny – nie stanęły za nim konkretne organizacje czy osoby. Trwający w spółce spór zbiorowy nie wszedł jeszcze w fazę umożliwiającą prowadzenie strajku - po podpisaniu protokołów rozbieżności nie doszło jeszcze do rozmów z udziałem mediatora.

W poniedziałek rano załoga nie podjęła produkcji i wystosowała do zarządu spółki pismo z pięcioma żądaniami. Wśród postulatów znalazły się: przywrócenie układu zbiorowego pracy, wstrzymanie zwolnień grupowych, a także przywrócenie wcześniejszej formy zatrudnienia dawnych pracowników huty, zatrudnionych obecnie w agencji pracy tymczasowej.

Przedstawiciele protestujących przekazali PAP, że rozpoczęta procedura zwolnień grupowych ma objąć ok. 100 osób spośród ok. 500-osobowej załogi. Podobna liczba dawnych pracowników "Huty Batory" przeszła już do agencji pracy tymczasowej, a docelowo ta forma zatrudnienia ma objąć zdecydowaną większość załogi.

Po przekazaniu postulatów protestujący zapowiedzieli, że będą oczekiwać na stanowisko władz spółki. W poniedziałek po południu biuro prasowe Alchemii przekazało PAP stanowisko prezesa "Huty Batory" Józefa Spika.

"W związku z działaniem grupy osób zmierzającym do wstrzymania produkcji w spółce 2 kwietnia 2012 r. oświadczam, że są one całkowicie nielegalne i nie mają nic wspólnego z procedurami przewidzianymi w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Ponieważ narażają spółkę na straty finansowe oraz wizerunkowe, ich organizatorom grożą prawne konsekwencje" - napisał prezes.

Spik zaapelował jednocześnie o "rozsądek i dialog", wskazując, że to "jedyna droga do zawarcia kompromisu". "Eskalacja żądań i zaognianie konfliktu w czasach globalnego kryzysu i wzmożonej walki konkurencyjnej może doprowadzić w ostateczności do całkowitej likwidacji miejsc pracy" - ostrzegł.

Zaznaczył również, że wdrażane przez "Hutę Batory" rozwiązania kadrowe są całkowicie zgodne z prawem i obejmują całą Grupę Kapitałową Alchemia.

Grupa Kapitałowa Alchemia obejmuje: "Hutę Batory", "Rurexpol", "Walcownię Rur Andrzej", "Hutę Bankową", "Kuźnię Batory" i "Laboratorium Badań Batory". W ub. roku grupa wypracowała 118,4 mln zł zysku netto przy przychodach sięgających 1 mld 155 mln zł.

„Huta Batory” produkuje różne gatunki stali, w tym stal węglową, stopową i żaroodporną m.in. w postaci tzw. wlewek. Ma w swoim asortymencie rury bezszwowe, m.in. przewodowe, konstrukcyjne, okrętowe oraz kotłowe.(PAP)

mtb/ pad/ gma/