Założenia rządowego projektu, którego pierwsze czytanie przeprowadzone zostanie wieczorem, przypomnieli na briefingu w Sejmie posłowie PO Krystyna Skowrońska i Jacek Brzezinka.

Jak zaznaczyła Skowrońska projekt ten wpisuje się w program prorodzinny realizowany przez Platformę Obywatelską konsekwentnie od 2007 r. Mówiła m.in. o ulgach prorodzinnych, wydłużeniu urlopów rodzicielskich, wprowadzeniu programu "Przedszkole za złotówkę" i Karty Dużej Rodziny. "Dziś w Sejmie będzie procedowany projekt wprowadzający dodatkowe możliwości tworzenia miejsc w żłobkach - to także pomaganie rodzinom" - oceniła posłanka.

"Dla wielu rodzin, zwłaszcza tych, które posiadają małe dzieci w wieku roku, dwóch, trzech, niezwykle istotną barierą w podjęciu pracy jest właśnie kwestia opieki nad tymi dziećmi" - zauważył Brzezinka. Według niego, projekt noweli wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu właśnie takich rodzin. Zdaniem posła PO, żłobek i przedszkole znajdujące się obok miejsca pracy bardzo ułatwia rodzicom dowóz dziecka do placówki oraz jego odbiór z niej.

Czytaj: Będą ulgi podatkowe dla firm tworzących żłobki i przedszkola

Zgodnie z projektem noweli wprowadzona zostanie możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez pracodawcę na utworzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola, w tej części, która nie została podatnikowi zwrócona w jakiejkolwiek formie.

Przewidziano m.in. zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów limitowanych wydatków, w kwocie nie przekraczającej 400 zł miesięcznie na jedno dziecko, ponoszonych przez podatnika na prowadzenie przyzakładowego żłobka (klubu dziecięcego) lub 200 zł w przypadku przedszkola, oraz na dopłaty w powyższej wysokości dla dzieci pracowników uczęszczających do innej placówki, w części dotyczącej kosztów ponoszonych przez pracowników i niesfinansowanych z innych źródeł, np. z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS).

Nowe regulacje miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

(PAP)