Pięciu pracowników oskarżonych jest o „przemoc grupową”, a dziesięciu o „spowodowanie szkód”. Za "przemoc grupową" grozi do 3 lat więzienia i grzywna w wys. 45 tys. euro.

Jest to już druga rozprawa w tym procesie. Pierwszą, zwołaną w maju, w apogeum ogólnokrajowych protestów przeciwko kontrowersyjnej reformie prawa pracy, sąd odłożył na później.

Przed budynkiem sądu w Bobigny na wezwanie związków zawodowych z Air France zebrał się we wtorek rano kilkusetosobowy tłum. Związki zawodowe z centralą CGT na czele postanowiły zaprotestować w ten sposób przeciw temu, co określają jako ”penalizację działalności związkowej”. Sala rozpraw pełna była do ostatniego miejsca.

5 października 2015 roku około 100-osobowy tłum związkowców wdarł się przez parkan do siedziby Air France w pobliżu lotniska Roissy-Charles de Gaulle na posiedzenie, gdzie dyrekcja prezentowała przedstawicielom związków plan restrukturyzacji. Wobec zagrożenia dwaj obecni na zebraniu dyrektorzy, którzy ogłosili masowe zwolnienia w firmie, uciekli w otoczeniu ochroniarzy, jednak nie uniknęli szturchańców oraz porwania koszul.

Po tych wydarzeniach, wielokrotnie pokazywanych przez telewizje, premier Manuel Valls nazwał ich uczestników „opryszkami”.

Delegat związkowy z ramienia CGT Vincent Martinez, chroniony ustawowo przed usunięciem z pracy, został zwolniony z Air France, gdy zgodę na to wyraziła minister pracy Myriam El Khomri. W sierpniu sekretarz generalny CGT Philippe Martinez nazwał tę decyzję „dosłownie skandaliczną” i ocenił postępowanie rządu jako „zemstę za walkę największego francuskiego związku z reformą prawa pracy”.

Martinez powiedział we wtorek przed salą sądową, że „ten proces jest procesem politycznym” i że „nie wie, jak zareagują sędziowie na ingerencje i naciski rządu”.

Cytowana przez dziennik "Le Monde" adwokatka Lilia Mhissen, obrończyni 12 oskarżonych, powiedziała, że „nie sądzi się pracowników na podstawie fragmentów wideo” i zwróciła uwagę, że dwaj oskarżeni „działali bardzo wyraźnie po to, by chronić” zagrożonych dyrektorów.

Jeden z adwokatów Air France przekonywał natomiast w BFM TV, że „nie chodzi w tej sprawie o pozbawianie pracowników prawa do wypowiedzi ani związków do działania. Chodzi tylko o to, by potępić chuligańskie wybryki”.

Przewiduje się, że proces potrwa dwa dni, a wyrok ogłoszony zostanie za kilka tygodni.

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)