O terminie spotkania powiedziała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Według obecnego eurodeputowanego PO Jerzego Buzka propozycja rządu w sprawie zmian w systemie emerytalnym zakładająca zmiany w OFE jest szkodliwa dla polskiej gospodarki.

"Podejmując decyzję w sprawie zmian w systemie emerytalnym, prezydent nie będzie kierował się argumentami wynikającymi wyłącznie z przywiązania architektów obecnie obowiązującego systemu emerytalnego do własnego dzieła z jednej strony, a z drugiej strony nie będzie kierował się wyłącznie bieżącymi, doraźnymi potrzebami budżetowymi, ale nadrzędną sprawą będzie dla niego przyszła, stabilna sytuacja emerytów" - zapowiedziała w rozmowie z PAP Trzaska-Wieczorek.

W środę premier Donald Tusk zapowiedział, że w czwartek wieczorem projekt zmian w systemie emerytalnym, zostanie przesłany do konsultacji, które potrwają miesiąc. Według szefa rządu projekt w listopadzie powinien znaleźć się w parlamencie.

Na początku września premier zapowiedział, że w ramach reformy systemu emerytalnego część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS i umorzona, a fundusze emerytalne nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Tusk zapowiedział też, że Polacy powinni co dwa-trzy lata móc wybierać, czy chcą kierować środki do ZUS, czy odprowadzać część składki emerytalnej do OFE.(PAP)

hgt/ eaw/ ura/