W uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, obok prezydenta, wzięli udział m.in. premier Beata Szydło i szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
"W to piękne święto chcę wyrazić nadzieję, że jako Prezydent Rzeczypospolitej, razem z panią premier, panem ministrem, panami ministrami, a także i polskim parlamentem będziemy budować coraz lepszy potencjał straży pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej, i tej zawodowej Państwowej Straży Pożarnej, i tej straży pożarnej ochotniczej" – zadeklarował prezydent.
Zwrócił przy tym uwagę na kształcenie młodych strażaków oraz wyposażenie i infrastrukturę wykorzystywaną przez straż do niesienia pomocy. "To także kwestia waszego bezpieczeństwa" – dodał.
Duda podkreślił, że służba strażaków jest niezwykle ofiarna i polega na walce nie tylko z ogniem, ale i z wszystkimi innymi żywiołami, niesieniu pomocy ofiarom wypadków oraz zapobieganiu zagrożeniom.
"To są dzisiaj obowiązki znakomicie wykonywane przez strażaków, i tych strażaków zawodowych, i strażaków ochotników" – zaznaczył prezydent. Dodał, że OSP jest służbą "piękną, niezwykle potrzebną i niezwykle docenianą", m.in. dlatego że w istotnym stopniu organizuje życie społeczne w mniejszych miastach i na wsi.
"Wszędzie są strażacy ochotnicy, zawsze obok strażaków zawodowych gotowi do służby, do niesienia pomocy, do pomocy w organizacji wszelkich wydarzeń i na poziomie lokalnym, i regionalnym" – powiedział prezydent. (PAP)

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.