Według ministra o powstaniu takiego projektu mówi jeden z paragrafów projektu ustawy wydłużającej wiek emerytalny do 67 lat.
"W rządowym projekcie wydłużenia czasu emerytalnego jest artykuł mówiący o stworzeniu rządowego projektu wsparcia zatrudnienia, aktywności zawodowej i równości płci na rynku pracy osób dojrzałych" - powiedział podczas sobotniej konferencji prasowej minister Kosiniak-Kamysz.
Według ministra targi Aktywni 50+ pokazują, że osoby dojrzałe mają swoje własne preferencje konsumenckie i oczekują od rynku odpowiednich dla siebie produktów i usług.
„Chcemy promować te targi, jako dobry przykład dla innych regionów, aby taką ofertę dla seniorów przygotowały” – powiedział Kosiniak-Kamysz.
Podczas targów minister wziął też udział w konsultacjach społecznych „Doświadczenie – aktywność zawodowa a wyzwania dla systemu zabezpieczenia społecznego”.
„Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że osoba po 50 roku życia jest lojalna wobec przedsiębiorców, ma też bogate doświadczenie, które może wykorzystywać w swojej pracy i może je przekazać młodym pracownikom” – uważa minister.
Targi dla osób po 50. roku życia "Aktywni 50+" zorganizowano w Poznaniu po raz trzeci. W sobotę i niedzielę na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich można zapoznać się z propozycjami wydarzeń czy produktów przeznaczonych dla osób starszych.
Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że współcześni seniorzy chcą być dłużej aktywni zawodowo, poszukują produktów stworzonych z myślą o ich potrzebach, dbają o zdrowie, urodę i kondycję fizyczną.
„Chcemy pokazać, że aktywnym można być w każdym wieku; aktywność to jest pewien stan ducha i podejścia do życia. Podobne wydarzenia od lat organizowane są w Europie. Pomysł, by w jednym miejscu zgromadzić ofertę firm, organizacji pozarządowych, instytucji działających na rzecz seniorów świetnie się sprawdza” – powiedziała PAP Maria Sitarska z Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, które jest współorganizatorem targów.
Na targach prezentowane są produkty zdrowotne, środki pielęgnacyjne, kosmetyki, zdrowa żywność, sprzęt sportowy i rekreacyjny, oferta firm turystycznych, szkół tańca i klubów hobbystycznych, placówek edukacyjnych i doradczych a także stworzone z myślą o seniorach telefony komórkowe, komputery i oprogramowanie.
Ważnym elementem targów Aktywni 50+ jest także poradnictwo. Chętni mogą zasięgnąć informacji dotyczących poszukiwania pracy, prawa, diety i psychologii, skonsultować ze stylistami czy wizażystami. Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą prowadzić doradztwo emerytalne. Planowane jest także zorganizowanie podstawowych badań profilaktycznych, m.in. pomiaru ciśnienia krwi, poziomu cukru, badań słuchu i gęstości kości.
Tegoroczne targi wpisują się w obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. (PAP)