Premier Donald Tusk zapowiedział w piątkowym expose m.in. ograniczenie ulg, podwyższenie składek rentowych, wprowadzenie podatku od wydobycia kopalin. Niektóre zmiany będzie można wprowadzić w życie w nadchodzącym roku, inne będą musiały poczekać, bo tego wymaga prawo.

Tuż po expose premiera minister finansów Jacek Rostowski poinformował dziennikarzy, że zapowiedziane zmiany w podatkach dochodowych i ulgach nastąpią w 2013 r., a podniesienie składki rentowej - już w 2012 r.

Zmiany w podatkach dochodowych i we wszystkich ulgach nastąpią od 2013 r. Od przyszłego roku w tym zakresie nie będzie żadnych zmian - oświadczył minister.

W poniedziałek Rostowski sprecyzował, że podwyżka składki rentowej o 2 pkt proc. może nastąpić jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku. Podwyżka składki rentowej będzie elementem nowego budżetu. Na pierwszego stycznia nie zdążymy, ale chciałbym, żeby to było w jak najkrótszym czasie - powiedział Rostowski w radio TOK FM. Wieczorem w TVP Info minister doprecyzował, że podwyższenie składki rentowej może nastąpić najpóźniej w kwietniu 2012 r.

Zapytany, czy zmiana może nastąpić w III kw. 2012 r., stwierdził: Myślę, że podniesiemy wcześniej.

Niewykluczone, że w drugim kwartale 2012 r. może wejść w życie zapowiadany przez premiera podatek od kopalin: miedzi i srebra. Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział PAP w piątek, że intencja rządu jest taka, by zmiana mogła zacząć obowiązywać po pierwszym kwartale 2012 r. (w poniedziałek MF sprecyzowało, że podatek może zostać wprowadzony w II kw. przyszłego roku).

Resort finansów już rozpoczął prace nad przygotowaniem założeń do ustawy o opodatkowaniu wydobycia rud metali. Według MF, podatek płacony byłby od wartości wydobytej rudy - jego wielkość zależałby od ilości wykopanego surowca, zawartości metalu i jego wartości giełdowej.

Resort finansów planuje także opodatkowanie wydobycia gazu łupkowego, co także zapowiedział premier, oraz gazu ziemnego i ropy. Zdaniem rzeczniczki prasowej ministerstwa Małgorzaty Brzozy, nastąpi to w później. Opodatkowanie to wprowadzone zostanie wraz z rozpoczęciem przemysłowego wydobycia gazu łupkowego - wyjaśniła w poniedziałek Brzoza.

Z kolei w lutym 2012 r., zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, wprowadzona zostanie składka zdrowotna dla rolników. Państwo dalej będzie opłacało składkę za rolników o najniższych dochodach, czyli w gospodarstwach do sześciu hektarów. Rolnicy z gospodarstw - od sześciu do 15 hektarów - będą płacili połowę składki płaconej teraz przez osoby mające działalność gospodarczą poza rolnictwem (18 zł - PAP), a powyżej 15 hektarów, całą składkę, czyli ok. 36 zł miesięcznie. Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w Programie gospodarczym nowego rządu opublikowanym na stronie internetowej, będzie to rozwiązanie przejściowe.

W następnym kroku składka będzie płacona na tych samych zasadach co w systemie powszechnym, łącznie z możliwością odliczenia jej części od podatku. Ponieważ rolnictwo też jest działalnością gospodarczą, od 2013 r. dla gospodarstw rolnych rząd rozpocznie wprowadzanie rachunkowości, a następnie opodatkowania dochodów na ogólnych zasadach - wyjaśnia KPRM.

Nowe zasady będą najpierw obowiązywać największe gospodarstwa, potem stopniowo rozszerzone zostaną na mniejsze. Kiedy uporządkowana zostanie kwestia rachunkowości rolnej, możliwe będzie zbudowanie nowoczesnego systemu ubezpieczeń społecznych rolników, co umożliwi likwidację KRUS - zapowiedziano.

Premier Donald Tusk powiedział w piątek w Sejmie, że rząd zaproponuje m.in.: podniesienie składki rentowej o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy; likwidację ulgi internetowej; becikowego dla rodzin, których dochody przekraczają 85 tys. zł rocznie; ulgi prorodzinnej dla rodzin z jednym dzieckiem, których dochody przekraczają 85 tys. zł rocznie.

Tusk wskazał, że ulga na dzieci będzie przysługiwała dopiero od dwojga i kolejnych dzieci. Zlikwidowana ma być ulga na internet. Premier zapowiedział, że możliwość utrzymania 50-proc. kosztów uzyskania przychodu będzie zachowana dla tych podatników, których przychód z działalności twórczej nie przekracza 85 tys. zł rocznie.

Poinformował także o planach opodatkowania wydobycia miedzi, srebra i gazu łupkowego. Zdaniem premiera opodatkowanie kopalin ma być stałym strumieniem zasilającym polską gospodarkę.

Tymczasem zgodnie z gotowym już projektem tzw. ustawy okołobudżetowej (we wtorek ma nim zająć się rząd) 1 stycznia 2012 r. wzrośnie akcyza na olej napędowy. Podatek na diesla i paliwa powstałe ze zmieszania takiego oleju z biokomponentami, a także biokomponenty stanowiące samoistne paliwa wzrośnie z 1048 zł za 1000 litrów, do 1196 zł. Ponadto wrośnie akcyza na paliwa do silników odrzutowych z 1401 zł za 1000 litrów na 1446 zł.

Także 1 stycznia 2012 r. planowana jest 4-proc. podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe.

Z kolei trzy miesiące po ogłoszeniu ustawy okołobudżetowej w życie ma wejść nowelizacja Ordynacji podatkowej, która zlikwiduje możliwość zakładania lokat antypodatkowych z dzienną kapitalizacją odsetek, z których dochody zwolnione są z 19 proc. podatku Belki. (PAP)

mmu/ awy/ amac/