"To skomplikowana sprawa. Nasze służby prawne ciągle się jej przyglądają" - powiedziała Thyssen na czwartkowej konferencji prasowej.

"Mam nadzieję, że już niebawem będziemy mogli znaleźć rozwiązanie albo podjąć decyzje w tej sprawie i wówczas o tym poinformujemy" - dodała. Nie sprecyzowała, czy ewentualne decyzje mogą oznaczać wszczęcie wobec Niemiec procedury o naruszenie unijnego prawa.

Czytaj: KE nie chce procedury wobec Niemiec ws. płacy minimalnej

 

W styczniu, po interwencji Polski i kilku innych krajów, Komisja Europejska zwróciła się do Niemiec o wyjaśnienia w sprawie nowych przepisów o płacy minimalnej, z których wynika, że także zagraniczni kierowcy ciężarówek przejeżdżający przez Niemcy tranzytem mają otrzymywać minimalne wynagrodzenie w wys. 8,5 euro za godzinę. Berlin zawiesił stosowanie swych przepisów do czasu wyjaśnienia sprawy z KE, utrzymuje jednak, że nowe regulacje są zgodne z unijnym prawem.

Według nieoficjalnych informacji już w ubiegłym tygodniu KE rozważała wszczęcie wobec Niemiec procedury o naruszenie prawa unijnego, co mogłoby w ostateczności skończyć się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Nie zdecydowano się jednak na wysłanie do Berlina pierwszego upomnienia. Według źródeł decyzje w tej sprawie podejmowane są obecnie w gabinecie szefa KE Jean-Claude'a Junckera. Komisja liczyła, że sprawę uda się rozwiązać polubownie w ramach postępowania wyjaśniającego, ale jeśli to nie będzie możliwe, KE zamierza walczyć - twierdzi pragnący zachować anonimowość rozmówca PAP.

W minioną środę komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska powiedziała w Parlamencie Europejskim, że sprawa niemieckiej płacy minimalnej "mogłaby zniszczyć jednolity rynek". "Tu nie chodzi o płacę minimalną, my w Komisji Europejskiej jesteśmy wielkimi zwolennikami płacy minimalnej. Ale ta sprawa dotyczy dodatkowych obciążeń biurokratycznych dla zagranicznych firm, które działają na niemieckim rynku w sektorze transportu. To sprawa dotycząca jednolitego rynku" - powiedziała Bieńkowska na spotkaniu z komisją PE ds. rynku wewnętrznego.

Wprowadzenie przez Niemcy przepisów o płacy minimalnej w branży transportowej spotkało się z ostrą krytyką w Polsce. W marcu w Polsce oraz w Brukseli odbyły się protesty firm transportowych przeciwko niemieckim przepisom. Narzekają one nie tylko na wysokość stawek, które Niemcy chcą im narzucić, ale też na obciążenia biurokratyczne, wiążące się m.in. z tłumaczeniem dokumentów dotyczących pracowników na język niemiecki.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ ala/ kar/