Apel jest związany z realizowanym przez częstochowski urząd programem "Pomoc dla hutników", w ramach którego hutnicy, którzy stracili lub stracą pracę w zakładzie będą mogli skorzystać ze wsparcia. Przewiduje ono szkolenia, staże, dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oraz zatrudnienie na refundowanych stanowiskach pracy. Samorząd Częstochowy dostał na ten cel ok. 4,2 mln zł z Funduszu Pracy.

PUP skontaktował się dotąd z 60 firmami z terenu powiatu częstochowskiego, ale oczekuje również na propozycje współpracy od zainteresowanych pracodawców przy aktywizacji i zatrudnianiu byłych hutników. Specjalny apel umieszczono m.in. na stronie internetowej PUP.

"Przedsiębiorcom, z którymi sami się skontaktowaliśmy, zaproponowaliśmy współpracę m.in. poprzez organizację staży czy zatrudnienie hutników na refundowanych stanowiskach pracy. W szczególności skupiliśmy się na zakładach, które chcą ślusarzy, frezerów, tokarzy, operatorów suwnic" - powiedziała PAP w poniedziałek kierownik działu programów i analiz rynku pracy w PUP Barbara Biernacka.

Środki przeznaczone na program "Pomoc dla hutników" mają wystarczyć na różne formy pomocy dla 270 osób. Do tej pory - jak poinformowała Biernacka - do projektu zgłosiły się 173 osoby, z czego 156 jest zainteresowanych szkoleniami m.in. z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę osiem lat temu. Podpisano wówczas pakiet dający załodze 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Dotychczas huta, mimo pogarszającej się sytuacji rynkowej, nie redukowała pracowników. Kilka miesięcy temu uznano, że bez zmniejszenia zatrudnienia nie uda się uzyskać rentowności.

Program dobrowolnych odejść ogłoszono w maju. Zakład zatrudniający ok. 3050 pracowników, poinformował, że planuje zredukować zatrudnienie o ok. 1,5 tys. osób. Z programu skorzystało ok. 1250 pracowników. Pod koniec września - jak informował PAP rzecznik grupy ISD Polska Jacek Łęski - podjęto decyzję o rozpoczęciu zwolnień grupowych. Obejmą one osoby, które nie zdecydowały się na program dobrowolnych odejść - łącznie 250-300 osób. Zwolnienia mogą potrwać ok. 2-3 miesięcy. (PAP)