Polska gospodarka nadal będzie stała na węglu, ale w sposób nowocześniejszy - mówił szef rządu. Jak dodał Polska szanuje cele ekologiczne, ale będzie inwestować w przemysł i wydobycie węgla, jednocześnie ograniczając emisję CO2 przy pomocy nowoczesnych technologii.

Tusk podkreślił, że rząd podjął decyzję, iż odnawialne źródła energii (OZE) będą dotowane w najniższym, dopuszczalnym jeszcze w UE stopniu. "Przyszłością polskiej energetyki jest węgiel kamienny i brunatny oraz gaz z łupków" - mówił Tusk. Dodał, że pieniądze europejskie, które będą trafiać na Śląsk, będą przeznaczane na coraz nowocześniejsze konstrukcje dla sektora węglowego.

Jak podkreślił, w czasie kryzysu świat "przypomniał sobie o węglu" jako źródle energii. Niektórzy chcieli węgiel przekreślić, ale niepodległość energetyczna - podstawowe zasadnie każdego rządu - wymaga nie tylko dywersyfikacji źródeł energii, ale i maksymalnego wykorzystania własnych zasobów - mówił szef rządu. "A do tego potrzebny jest przemysł wydobywczy i produkcja maszyn górniczych" - powiedział Tusk na otwarciu Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "Katowice 2013".