Stadion lekkoatletyczny z boiskiem piłkarskim - jeden z najstarszych stadionów w Europie Środkowej - wchodzi w skład kompleksu sportowego wybudowanego w latach 1914-1927. Projektant kompleksu Otto Morgenschweis ściśle wzorował się na planie Deutsches Stadion w Berlinie, działającego w latach 1913-1934.

Częścią stadionu jest wybudowany w tym samym okresie otwarty basen pływacki o wymiarach olimpijskich.

Otwarcie boiska nastąpiło 9 września 1923 r., a 22 czerwca 1924 r. na pobliskich polach, obecnie boiskach bocznych, odbyły się Targi Rzemieślniczo-Rolnicze Marchii Wschodniej, w których uczestniczyło 100 tys. ludzi. Odkryty basen pływacki został poświęcony w lipcu 1926 r., a 1930 r. został przebudowany. W tym samym roku zakończyła się budowa znajdujących się w sąsiedztwie stadionu kortów tenisowych.

Obiektem zarządza obecnie Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o.o.
Zakresem ochrony została objęta płyta główna wraz z trybunami, basen z dolną częścią dawnej wieży skoków, budynek arkadowy w stylu premodernistycznym z zapleczem administracyjnym, boiska ziemne wraz ze stawem i elementami zieleni projektu wiesbadeńskiego architekta zieleni Wilhelma Hirscha (1887-1957) oraz założenie przestrzenne według projektu architekta miejskiego Otto Morgenschweisa (1869-1944).

Słubicki stadion stał się czwartym miejscem na terenie Słubic, które trafiło do rejestru zabytków województwa lubuskiego. Wcześniej znalazła się w nim fasada budynku szkolnego przy ul. Wojska Polskiego 1, fasada dawnego kina „Piast” oraz cmentarz żydowski przy ul. Transportowej.

Decyzję o wpisaniu słubickiego stadionu do rejestru zabytków woj. lubuskiego Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Bielinis-Kopeć wydała w poniedziałek (16 czerwca br.). (PAP)