"Powodem wypowiedzenia umowy firmie Polbud jest niedotrzymanie terminów wynikających z umowy oraz pojawiające się informacje, że został złożony wniosek o upadłość firmy" - powiedziała Juczewska. Zapewniła, że termin zakończenia inwestycji, by nie stracić unijnej dotacji, nie jest zagrożony.

Polbud na placu budowy ma zostać do końca kwietnia. Na początku maja szpital chce ogłosić przetarg na wyłonienie kolejnego wykonawcy. Jego zadaniem mają być głównie prace wykończeniowe. Juczewska powiedziała, że szpital na rozstrzygnięcie przetargu ma 40 dni, dlatego zwycięzca powinien być znany na przełomie lipca i sierpnia. Dodała, że według analiz przeprowadzonych przez szpital, okres zakończenia inwestycji - początek 2015 roku - nie jest zagrożony.

Białostockie Centrum Onkologii to jedyny w regionie szpital, który leczy chorych na raka. Podlega samorządowi województwa podlaskiego, który kilka dni temu dał dyrekcji tej placówki zgodę na wypowiedzenie umowy z Polbudem i ogłoszenie przetargu na nowego wykonawcę.

Rozpoczęta jesienią 2011 roku rozbudowa i modernizacja szpitala ma wpłynąć na poprawę warunków leczenia chorych na nowotwory i na skrócenie kolejek do specjalisty. Według wstępnych ustaleń prace miały zakończyć się we wrześniu tego roku, a firma deklarowała nawet zakończenie budowy w czerwcu.

Juczewska powiedziała, że zaawansowanie prac wynosi nieco ponad 50 proc. Dodała, że obecnie tempo prac jest "wzmożone", dokonywane są potrzebne zakupy, aby wykorzystać środki unijne. Dlatego - jej zdaniem - na koniec kwietnia procent wykonania prac powinien być wyższy.

Inwestycja ma kosztować 45,6 mln zł, z czego ponad 30,1 mln zł to pieniądze z UE, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
Prace obejmują częściowo rozbiórkę starych obiektów innego szpitala - ginekologicznego - które sąsiadują z centrum onkologii oraz budowę nowego pięciokondygnacyjnego budynku z izbą przyjęć, przychodnią onkologiczną i pododdziałem chemioterapii dziennej. Przebudowywany budynek będzie mieścić blok operacyjny składający się z czterech sal, oddział chirurgii onkologicznej, w którym będzie 71 łóżek oraz oddział opieki paliatywnej z dziesięcioma łóżkami. Powstanie też podziemny parking o trzech kondygnacjach.

Z biurem prasowym Polbudu nie udało się w piątek skontaktować. Na stronie internetowej spółki widnieje informacja, że zostało zamknięte.
Tymczasem do Sądu Rejonowego w Białymstoku wpłynęły wnioski o ogłoszenie upadłości spółki. Jeden (w marcu) został złożony przez wierzyciela: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy, drugi (w połowie kwietnia) - przez samą spółkę. Jak wynika z informacji uzyskanych w białostockim sądzie, w związku z tym drugim wnioskiem Polbud został wezwany do uzupełnienia braków formalnych.(PAP)