Mazurska gmina Mikołajki zdecydowała się na budowę dwóch kolejnych bloków dla ludzi, którzy od co najmniej 5 lat mieszkają w gminie i nie mają zamiaru się stąd wyprowadzić.

Ponieważ zarobki na Mazurach są niskie wielu rodzin nie stać ani na budowę domu, ani na zaciągnięcie kredytu komercyjnego na kupno mieszkania na rynku wtórnym. Dlatego też to gmina Mikołajki zaciągnie kredyt na budowę dwóch bloków i będzie go spłacać, a mieszkańcy będą płacili raty gminie i tym samym ratalnie spłacali budowę. Bloki powstaną na gminnym gruncie.

"Zbudowaliśmy już jeden taki blok i wszystko w spłacaniu tej inwestycji przebiega bez problemów" - poinformował PAP burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski. Dodał, że po zbudowaniu w ubiegłym roku pierwszego bloku, w którym są 22 mieszkania, ludzie prosili o zbudowanie kolejnych mieszkań przez gminę. Urząd poprosił więc zainteresowanych o określenie metrażu, jakim są zainteresowani i przeprowadził selekcję chętnych.

"W regulaminie precyzyjnie obwarowaliśmy, kto może się ubiegać o mieszkanie zbudowane przez gminę. Założyliśmy m.in., że po opłaceniu wszelkich rat i opłat takiej osobie musi pozostać co najmniej 500 zł na życie, np., gdy osoba zarabiająca 1450 zł miesięcznie ma opłaty w wysokości 900 zł to się już na nasze mieszkanie +łapie+, bank by z kimś takim umowy kredytowej raczej nie zawarł" - przyznał Jakubowski. Podkreślił, że mieszkańcy nie mogą np. wynajmować zbudowanych przez gminę mieszkań.

"Oferowanie ludziom mieszkań na preferencyjnych zasadach ma zatrzymywać u nas młodych ludzi, a nie służyć zarabianiu pieniędzy poprzez ich wynajmowanie" - zaznaczył Jakubowski.

 

Na podstawie deklaracji mieszkańców mieszkania będą miały od 40 do 70 metrów kw. Wśród ludzi, którzy zamieszkają w nowych mieszkaniach w Mikołajkach są młode małżeństwa z dziećmi i samotne matki. "To są młodzi, aktywni zawodowo ludzie, zależy nam na tym, by pozostali naszymi mieszkańcami" - podkreślił Jakubowski.

Koszt zbudowania dwóch bloków to blisko 7 mln zł. Przy tych domach powstaną też parkingi i place zabaw. Władze Mikołajek chcą, by mieszkania były gotowe za rok.

Gmina Mikołajki jest jedyna gminą w warmińsko-mazurskim, która prowadzi tego rodzaju politykę zatrzymywania na swoim terenie młodych, aktywnych zawodowo ludzi. Pomysł ten spodobał się innym samorządowcom, którzy przyjeżdżają do mikołajek i analizują wszelkie aspekty budowania mieszkań przez gminę. Burmistrz Jakubowski przyznał PAP, że w tej sprawie kontaktowali się już m.in. przedstawiciele jednej z gmin za Poznaniem, a także samorządowcy z Łeby i Suwałk. (PAP)