Organ nałożył na spółkę obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego pasa drogowego poprzez usunięcie kontenera umieszczonego bez zezwolenia zarządcy drogi. Jednocześnie spółka została ukarana karą pieniężną. Wydana w tej sprawie decyzja została utrzymana w mocy przez samorządowe kolegium odwoławcze.

 

W decyzji uznano odpowiedzialność spółki

W uzasadnieniu organ wskazał, że z wnioskiem o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego powinien wystąpić podmiot, który ustawił kontener w pasie drogowym. Natomiast spółka twierdziła, że kontener został postawiony "na osobę prywatną", ale nie podała jej danych. Nie przedłożyła też jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego wynajęcie kontenera. Mając powyższe na uwadze, organ ocenił, że to spółka powinna wystąpić o zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. Podkreślono, że zadaniem przedsiębiorcy wywożącego odpady jest zweryfikowanie, czy zleceniodawca posiada takie zezwolenie. Jeżeli nie, to przed umieszczeniem kontenera w pasie drogowym spółka sama powinna o nie wystąpić. Rozstrzygnięcie organu zostało zaskarżone.

Czytaj także: NSA: Nie można wykluczyć odstąpienia od kary za zajęcie drogi >>>

Przepisy nie przesądzają, kogo trzeba ukarać

Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który wskazał, że nie było wątpliwości co do zajęcia pasa drogowego. Spór dotyczył natomiast podmiotu za to odpowiedzialnego. Sąd stwierdził, że z art. 40 ust. 12 ustawy o drogach publicznych nie wynika, kto jest zobowiązany do uiszczenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia, a jedynie, że zarządca drogi zobowiązany jest do wszczęcia postępowania i wymierzenia kary. Tym samym kwestia tego, kto będzie adresatem decyzji zależy od konkretnych okoliczności sprawy. WSA podkreślił, że przepisy nie wskazują, że podmiotem zobowiązanym do uiszczenia kary jest ten, kto ma tytuł prawny do kontenera, ale ten kto zajmuje pas drogowy bez zezwolenia. Oznacza to, że należało rozważyć, czy okoliczności zajęcia pasa drogowego były ukształtowane przez umowę czy inne zdarzenia.

 

Rafał Godlewski, Helena Kisilowska

Sprawdź  

Trzeba było ustalić zleceniodawcę

W orzecznictwie utrwalony jest pogląd, że co do zasady odpowiedzialność powinna być wiązana z właścicielem obiektu zajmującego pas drogowy. Niemniej w przypadkach, w których mamy do czynienia z wieloma podmiotami zajmującymi pas drogowy lub jego zajęciem w imieniu lub na rachunek osób trzecich, dopuszczalne są wyjątki. WSA podkreślił, że w takiej sytuacji przypisanie kary musi być odnoszone do konkretnej sytuacji faktycznej. Tymczasem w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji poprzestano jedynie na arbitralnych stwierdzeniach, które nie miały oparcia w przepisach i materiale dowodowym. Sąd wskazał, że skoro organ posiadał oświadczenie kwestionujące podmiot odpowiedzialny za zajęcie pasa drogowego, to jego zadaniem było zweryfikowanie takiej informacji i podjęcie dalszych czynności dowodowych w zakresie ustalenia podmiotu zlecającego ustawienie kontenera. Następnie należało sprawdzić, czy podmiot ten był zobowiązany do uzyskania zezwolenia. Mając powyższe na uwadze, WSA uchylił zaskarżoną oraz poprzedzającą ją decyzję.

Wyrok WSA w Poznaniu z 9 lutego 2024 r., sygn. akt III SA/Po 813/23, nieprawomocny