Ponieważ wszystkie inwestycje są finansowane w ramach "starej" perspektywy finansowej UE, mają one zostać zakończone do końca br. W poniedziałek w urzędzie marszałkowskim woj. mazowieckiego podpisano w tej sprawie stosowne umowy z beneficjentami.

Wicemarszałek podczas konferencji prasowej wyjaśniła, że dwie umowy dotyczą poprawy bezpieczeństwa na Mazowszu, a jedna będzie służyć rozwojowi turystki w regionie. "Bardzo cieszę się z tych umów, zawsze dbanie o bezpieczeństwo ludzi jest ważne, ale ważna jest również turystyka. Oprócz dbania o środowisko, dbania o to by nam się godnie żyło, musimy zadbać o ty byśmy umieli i potrafili gdzieś wypoczywać" - mówiła Orzechowska.

Najdroższą inwestycją będzie remont zapory bocznej Jeziora Zegrzyńskiego. Będzie ona kosztowała ponad 11 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wyniesie blisko 9,5 mln zł. Zapora na odcinku Kania-Popowo podczas wysokiej wody na Bugu pełni funkcji wału przeciwpowodziowego. Zapora zostanie poszerzona i podwyższona, a jej korpus i podłoże będą dodatkowo doszczelnione.

Kolejną inwestycją przeciwpowodziową kosztującą ponad 5,6 mln zł (z UE - ok. 4,8 mln zł) będzie udrożnienie 2 kilometrowego odcinaka ujścia Bugu. Jak wskazuje urząd marszałkowski, projekt przyczyni się do większego bezpieczeństwa mieszkańców tam żyjących i zmniejszy ryzyko powodziowe. Rzeka na tym odcinku zostanie m.in. pogłębiona.

Pieniądze z UE trafią także do gminy Warka, gdzie zostaną przeznaczone m.in. (wartość projektu - 1,7 mln zł, z UE - ok. 750 tys. zł) na rewitalizację parku miejskiego czy budowę ścieżki pieszo-rowerowej nad Pilicą. Zbudowana zostanie także siłownia "pod chmurką" oraz wydany będzie przewodnik turystyczny obejmujący historię Warki czy atrakcje regionu.

W poniedziałkowym podpisaniu umów oprócz Orzechowskiej wzięli udział: członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie i gminy Warka. (PAP)