Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zwraca uwagę, iż planując budowę mieszkań miasto musi pamiętać o tym, aby oferta była zróżnicowana, bo odbiorcy mają różne możliwości finansowe. Przy ul. Spornej powstaną małe, kompaktowe mieszkania o niskich kosztach budowy.

Według niej, to miejsce, w którym ma być zrealizowany największy projekt mieszkaniowy w Łodzi. Ma tu być wybudowanych minimum 400 mieszkań. "A właściwie całe osiedle - z przedszkolem, biurami, lokalami użytkowymi, parkingami dla mieszkańców. Planujemy również przebudować drogę" - przekonuje.

Operatorem tego terenu byłaby miejska spółka Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (WTBS). Jej prezes Radosław Stępień uważa, że ul. Sporna zmieni się nie do poznania.

Jak informuje Zdanowska, to nie jedyna inwestycja, w ramach której miasto planuje wybudowanie nowych mieszkań - gminnych lub w ramach WTBS.

Przy ul. Jarzynowej WTBS ma postawić blok z prawie 80 mieszkaniami m.in. dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Pierwsze lokale mają być gotowe na przełomie 2019 i 2020 roku. Z kolei przy ul. Wysokiej WTBS wybuduje budynek z ponad 40 niewielkimi mieszkaniami przede wszystkim dla usamodzielniających się młodych łodzian. Ma tam też powstać parking, a pierwsi lokatorzy powinni zamieszkać tam jesienią przyszłego roku.

Rozpoczęła się też inwestycja przy ul. Łęczyckiej, gdzie przebudowywany jest budynek biurowy na potrzeby mieszkań komunalnych. Blisko 60 lokali gotowych do zamieszkania będzie oddawanych wiosną 2019 roku. Większość z nich to będą lokale 2-pokojowe z kuchnią i łazienką z wc. Inwestycja warta jest 6,8 mln zł, w tym 2,6 mln zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Natomiast przy ul. Pabianickiej powstanie budynek z 150 mieszkaniami. Inwestycja ma potrwać ok. dwóch lat.

Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu zwraca uwagę, że miasto wyremontowało już lub jest w trakcie remontów ok. 220 gminnych lokali, które będą przeznaczone m.in. na potrzeby związane z rewitalizacją centrum Łodzi.

Wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski przypomina, że pod koniec 2015 roku, gdy miasto ruszało z przeprowadzkami pod rewitalizację, trzeba było przygotować przeprowadzki dla mieszkańców 1325 lokali. Obecnie do przeprowadzenia pozostało 417 rodzin. "Dla wszystkich tych lokatorów znajdą się odpowiednie mieszkania, remontowane w taki sposób, by ich mieszkańcy byli zadowoleni" - zapewnia. (PAP)