Jak powiedział prezydent miasta Jacek Majchrowski, porozumienie oznacza, że gmina Kraków daje pełnomocnictwo Tauronowi na to, by przejął od gminy wszystkie kwestie związane z procedurą załatwiania formalności i instalacji ogrzewania przy likwidacji i wymianie palenisk węglowych na ogrzewanie proekologiczne.

„Chcąc wymienić system ogrzewania można się zgłosić do Tauronu, który przejmie na siebie wszystkie sprawy związane z procesem wymiany” – mówił na czwartkowym briefingu prasowym prezydent.

Jak zwrócił uwagę, gmina otrzymuje informacje od mieszkańców, że firmy, które instalują piece, czasami zawyżają koszty. „Tutaj odpada ten element, ponieważ wszystko będzie monitorowane przez Tauron, który ma umowy z dostawcami” – powiedział Majchrowski.

Jak zaznaczył, podpisane porozumienie nie oznacza monopolu. „Jeżeli ktokolwiek inny się zgłosi, jesteśmy gotowi podpisać tego samego typu umowę” – mówił i podkreślił, że mieszkaniec nie ma obowiązku zgłaszać się do Tauronu, może załatwiać wymianę pieca na własną rękę, z firmą, z którą chce.

Tauron proponuje mieszkańcom wymianę nieekologicznego ogrzewania na kocioł gazowy. Oferta wiąże się z gwarancją tańszego gazu, bezpłatnym doradztwem w doborze urządzeń grzewczych i darmowym serwisem domowej instalacji gazowej. Tauron załatwia również wszelkie formalności związane z przygotowaniem wniosku o dotację.

„Po pierwsze, gwarantujemy o 5 proc. tańszy gaz. Po drugie, darmowe doradztwo w doborze gazowych urządzeń grzewczych realizowane przez specjalistyczną firmę, z którą współpracujemy. Po trzecie, bezpłatnie, szybko i fachowo załatwiamy za klienta wszystkie formalności. Bierzemy na siebie nie tylko przygotowanie wniosku o dotację i kontrolę jego statusu, ale również przeprowadzenie zmiany sprzedawcy gazu, która, przypomnijmy, odbywa się bez przerw w dostawie paliwa gazowego” - powiedział prezes zarządu Tauron Sprzedaży Rafał Soja.

Dodatkowym elementem, który ma zachęcić mieszkańców do podjęcia współpracy, jest specjalna pomoc techniczna dostępna przez 24 godziny na dobę, bezpłatna przez trzy lata „Tauron gwarantuje bezpłatnie fachową pomoc w przypadku awarii instalacji gazowej w domu. Zapewniamy zorganizowanie naprawy w czasie nie dłuższym niż cztery godziny, od momentu zgłoszenia awarii. Serwis czynny jest siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę” - dodał wiceprezes zarządu Tauron Sprzedaż Grzegorz Lot.

Urząd miasta Krakowa zapewnia, że w ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE), zwrot do 100 proc. kosztów poniesionej inwestycji i – jako strona porozumienia – daje gwarancję, że oferta Taurona dla mieszkańców Krakowa jest korzystna finansowo.

Aby skorzystać z oferty można zgłosić się do punktu obsługi firmy, zadzwonić pod nr 555 444 555 lub zarejestrować się poprzez stronę internetową tauron.pl. „Od tego momentu całą sprawę prowadzimy na rzecz klienta, czyli wysyłamy naszego przedstawiciela, który nie przyjdzie, by zawierać umowę, tylko zrobi audyt energetyczny, doradzi klientowi; w momencie, kiedy będą określone warunki przyłączeniowe, warunki techniczne, dokona wyceny (…)" – powiedział wiceprezes Tauronu.

Zaapelował też, by jak najszybciej zdecydować się na wymianę ogrzewania na ekologiczne. Tylko do końca 2016 r. można uzyskać do 100 proc. zwrotu kosztów inwestycji związanej z wymianą pieca, potem dopłaty będą mniejsze.

„Jeśli ten model współpracy zda egzamin, będziemy chcieli propagować go nie tylko w Krakowie, ale na obszarach gmin graniczących z naszym miastem, a także - w ramach porozumienia prezydentów małopolskich miast - w innych miastach województwa, które także chcą poprawić jakość powietrza na swoich terenie” – zapowiedział prezydent Krakowa.

W ciągu ostatnich trzech lat w Krakowie w ramach programu ograniczenia niskiej emisji zlikwidowano ponad 6 tys. pieców i kotłowni na paliwa stałe. Jak wynika z danych urzędu miasta Krakowa, do wymiany pozostało jeszcze ok. 20 tys. palenisk węglowych. Od września 2019 r. w Krakowie wchodzi w życie całkowity zakaz używania paliw stałych. (PAP)