Jak mówił podczas uroczystości wręczenia nagród honorowy prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich Zbigniew Wojciech Okoński, bez wsparcia banków firmy deweloperskie nie mogłyby działać. "Nie wybudujemy niczego, jeśli nie będziemy mieli pieniędzy" - podkreślał.

Zwycięzca rankingu został doceniony, jak mówili przedstawiciele PZFD, za zwycięstwo w takich kategoriach jak szybkość rozpatrywania wniosków, zgodność ze wstępnymi warunkami, elastyczność oraz partnerskie traktowanie kredytobiorcy.

Jak przyznawała podczas uroczystości Iwona Załuska, prezes firmy doradczej Upper Finance Consulting, Getin Noble Bank specjalizuje się w finansowaniu dużych przedsięwzięć, realizowanych w dużych metropoliach.

Prezesi Getin przyznali, że w latach 2015-16 bank sfinansował projekty o wartości ok. 2,5-3 mld zł.

Podczas uroczystości przedstawiciele PZFD zaprezentowali dane, z których wynikało, że Getin był bankiem, których firmom deweloperskim najchętniej udzielał kredytów. Z zestawienia tego wynikało, że bankiem, który z kolei najczęściej odmawiał takich kredytów był Pekao SA, choć bank ten zarazem był najlepszy pod względem warunków oferowanych umów kredytowych.

Drugie miejsce w XI rankingu PZFD zajęła Grupa mBank.

Po raz pierwszy na podium znalazł się BPS, skupiający banki spółdzielcze. Według prezes Upper Finance, grupa cieszy się zainteresowaniem firm deweloperskich z uwagi na to, że finansuje projekty z zerową przedsprzedażą. BPS wygrał w takich kategoriach, jak współpraca w czasie realizacji inwestycji oraz wymagany przez bank procent udziału własnego nabywców mieszkań w kredytach hipotecznych.

W takich kategoriach jak procent przedsprzedaży wymagany przez bank przed uruchomieniem finansowania oraz możliwość prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego najlepszy był natomiast Bank Millennium.

PZFD, jak informował Okoński, liczy obecnie 140 członków. "Głos naszego związku jest dobrze słyszany przez różne gremia, i przez biznes, i przez administrację" - zaznaczył. (PAP)