Swoje stypendia studenci drugiego roku z pięciu politechnik: warszawskiej, łódzkiej, wrocławskiej, krakowskiej oraz gdańskiej odebrali w Warszawie z rąk dyrektora regionalnego GE w Europie Środkowo-Wschodniej Petera Stracara oraz attache handlowego w Ambasadzie USA w Polsce, Brendy VanHorn.

Poza grantem (w wysokości 1,500 euro rocznie, przyznawanego przez dwa lata) studenci będą uczestniczyć m.in. w warsztatach liderów w Budapeszcie. Wraz ze zwycięzcami z Węgier, Czech i Rumunii mogą stworzyć sieć liderów i ubiegać się o staż, który pozwoli im zdobyć doświadczenie w międzynarodowym środowisku pracy jeszcze podczas studiów.

Stypendia mają pomagać w zdobywaniu wiedzy i umiejętności ważnych w przyszłej karierze zawodowej. "Doświadczenie związane ze stypendium otworzyło mi oczy w kwestii możliwości współpracy" - powiedział PAP stypendysta programu poprzedniej edycji Krzysztof Karolczak, który studiuje na Politechnice Łódzkiej i rozwija własną firmę IT. Jego zdaniem spotkania stypendystów są znakomitą okazją do poznania ludzi o odmiennych doświadczeniach, ale podobnym sposobie patrzenia na świat. "Zawiązują się znajomości, które zmieniają spojrzenie na świat. Później wracamy na studia czy do pracy, ale zaczynamy na nie patrzeć z całkiem nowej perspektywy; zastanawiać się, jak wykorzystać nowe znajomości, żeby się dalej rozwijać, tworzyć firmę, budować karierę naukową czy być dobrym liderem" - tak opowiadał o swoich doświadczeniach.

Jedna z tegorocznych stypendystek, Ewelina Sypek z Politechniki Krakowskiej mówi, że ma mnóstwo pomysłów na wykorzystanie stypendium. "Chciałabym zainwestować w siebie przez podróże, bo to daje mi najwięcej inspiracji; zorganizować wyjazd w miejsce, które pozwoli mi poznać nową kulturę i nowych ludzi" - powiedziała PAP. Obecnie studiuje architekturę i architekturę krajobrazu, jeździ po świecie albo nurkuje. W wolnym czasie "szyje i przerabia rzeczy".

Z kolei Małgorzata Gałka studiuje zarządzenie inżynierią produkcji w Centrum Kształcenia Międzynarodowego na Politechnice Łódzkiej. "Staram się być aktywna. Działam w międzynarodowej organizacji Enactus, gdzie studenci realizują projekty dotyczące przedsiębiorczości zaangażowanej społecznie, jak i organizacji zrzeszającej studentów z uczelni technicznych w Europie. Udzielam się w harcerstwie i wolontariacie, a w czasie wolnym podróżuję. Dzięki stypendium chciałabym połączyć podróże z nauką" - powiedziała PAP.

Stypendia w 2013 r. odebrali: Marta Pazderska i Mateusz Kraiński z Politechniki Gdańskiej, Ewelina Sypek z Politechniki Krakowskiej, Agnieszka Gurgul z Politechniki Wrocławskiej, Małgorzata Gałka, Bartłomiej Szczepaniak i Marta Karkosik z Politechniki Łódzkiej oraz Marcin Kłak z Politechniki Warszawskiej.

Podczas oceny zgłoszeń brano pod uwagę osiągnięcia akademickie kandydatów, ich osobowość i zdolności przywódcze, o których świadczy np. aktywność w samorządzie studenckim czy działalność w wolontariacie.

Program Stypendialny dla Liderów prowadzony jest w Europie Środkowo-Wschodniej od 11 lat, zaś w Polsce od lat 10. W rozwój przyszłych liderów regionu Europy Środkowo-Wschodniej, którzy w ramach wolontariatu przepracowali 4 tys. godzin, GE Foundation zainwestowała ponad 2 mln dolarów. Program ma 462 laureatów.