Program stażowy "Budujemy wartość polskiej gospodarki. Pracuj dla nas!” zainicjowany został przez Ministerstwo Skarbu Państwa we współpracy z kluczowymi spółkami Skarbu Państwa i środowiskiem naukowym.

Premier wręczyła dyplomy laureatom, którzy dostali szansę odbycia staży w siedemnastu dużych spółkach Skarbu Państwa. Wyraziła nadzieję, że duża część nagrodzonych otrzyma w nich zatrudnienie po zakończeniu stażu.

"Tam będziecie się uczyć, jak zarządzać naprawdę dobrą spółką, jak odpowiadać za finanse tej spółki i wreszcie, jak współpracować w dobrej, zdrowej drużynie" - powiedziała.
Premier podkreśliła również wagę współpracy zespołowej. "Pamiętajcie: to ludzie budują klimat" - mówiła, przekonując, że w każdej firmie osoby, które dbają wyłącznie o siebie i nie umieją pracować w drużynie, będą na pewno w pewnym stopniu izolowane.

Podziękowała uczestnikom konkursu za ich ciężką pracę na studiach oraz za wiedzę i zapał; wyraziła też nadzieję, że będą oni wspierać działalność spółek, w których odbędą staże, a także, że będą "motorem do tworzenia nowych przestrzeni, nowych pomysłów, wprowadzania innowacji".

"Bądźcie dumni z kraju, który daje wam szansę. Reszta zależy od was" - podkreśliła Kopacz.

Podczas uroczystości premier zwróciła uwagę na sukces producentów gry "Wiedźmin". Jak powiedziała, mimo młodego wieku dzięki swojej pasji twórcy gry osiągnęli międzynarodowy sukces. "Ta firma i przedsiębiorczość tych młodych ludzi pokazują, że to właśnie do Polski przyjeżdżają ci zdolni animatorzy, programiści, którzy tu znajdują swoje miejsce zatrudnienia" - mówiła szefowa rządu.

Jak podkreśliła, z rozmów z polskimi przedsiębiorcami wie, że czekają oni również na 21 tys. młodych Polaków, którzy studiują zagranicą. "Naszą rolą jest, aby dzisiaj zachęcić tych młodych ludzi, którzy tam zdobyli doświadczenie, tam zdobyli swoją szansę na ewentualne życie zawodowe, żeby przełożyli je na pracę u nas w Polsce. Polska na nich czeka" - zapewniła.

W uroczystości wziął udział również minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Jego zdaniem proces rekrutacji na staże pokazał, że laureaci konkursu mają wysokie kompetencje, które byłyby docenione również za granicą. "Dziękuję wam, że wybraliście Polskę, i że chcecie swoimi talentami, swoją pracowitością służyć rozwojowi polskiej gospodarki" - mówił minister.

Dodał, że "konkurencji na rynkach światowych możemy szukać tylko w skomercjalizowanej wiedzy".

Dyrektor naczelna ds. zarządzania kapitałem ludzkim w KGHM Polska Miedź Marta Cydejko pogratulowała uczestnikom konkursu odwagi zmierzenia się z oczekiwaniami przedsiębiorstw. "To od was, od tego, jak wykorzystacie staże, jak wykorzystacie wiedzę, zależy to, jak potem potoczy się wasze życie zawodowe" - mówiła.
Minister skarbu zapowiedział, że na przełomie września i października odbędzie się kolejna edycja konkursu, dzięki któremu staże będzie mogło zdobyć kilkaset osób. Zapowiedział, że do udziału w kolejnej edycji zostaną zaproszone nie tylko kluczowe firmy będące w nadzorze MSP, ale również te, które są w nadzorze innych ministerstw.

Konkurs adresowany będzie do wszystkich absolwentów, którzy złożyli egzamin dyplomowy na uczelniach publicznych oraz niepublicznych na terenie Polski i uzyskali tytuł zawodowy inżyniera, magistra lub magistra inżyniera i nie przekroczyli 30. roku życia.

Jak poinformowało MSP, do pierwszej edycji programu zgłosiło się 1515 absolwentów, którzy obronili prace dyplomowe w 2014 r. Staże laureatów będą trwać od 3 do 6 miesięcy, a stażyści otrzymają za nie wynagrodzenia. Niektórzy laureaci zaczęli już staże w maju, inni rozpoczną w czerwcu.

Laureaci odbędą staże w: Agencji Rozwoju Przemysłu, Banku Gospodarstwa Krajowego, Grupie ENEA, Energa, Grupie Kapitałowej Grupa Azoty, Grupie Lotos, KGHM Polska Miedź, Krajowej Spółce Cukrowej, PERN „Przyjaźń”, PGE Polska Grupa Energetyczna, PGNiG, PKN ORLEN, PKO BP, PKP CARGO, Polskiej Grupie Zbrojeniowej, PZU, TAURON Polska Energia.(PAP)