Jak powiedziała redaktor naczelna studia telewizyjnego Dominika Panek studenci mogą w nowym studiu zdobywać praktyczne umiejętności w zawodzie prezentera telewizyjnego, reportera, operatora kamer i montażysty, a także grafika, czy inżyniera dźwięku.

„Studio telewizyjne powstało z myślą o realizacji praktycznych zajęć głównie dla studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej, zainteresowanych tworzeniem obrazu i zawodem reportera telewizyjnego. Zajęcia w studiu to doskonała praktyka przed rozpoczęciem pracy w zawodzie montażysty, operatora kamery, grafika, inżyniera dźwięku i oczywiście dziennikarza” – zaznaczyła Panek.

W studiu do dyspozycji studentów są m.in. kamery reporterskie, mikrofony bezprzewodowe, mikser wizji i dźwięku, lampy studyjne, teleprompter, z którego pomocy korzystają prezenterzy telewizyjni.

Ponadto w skład wyposażenia studia wchodzi też tzw. steadicam, pozwalający m.in. realizować ujęcia w ruchu, czy minidron - pomocny przy kręceniu materiałów wideo z lotu ptaka. Studio telewizyjne posiada również oprogramowanie montażowe do profesjonalnej obróbki obrazu.

Rzeczniczka uczelni Urszula Pasieczna zaznaczyła, że studenci dziennikarstwa uczą się już pracy z mikrofonem, mają zajęcia z emisji głosu, montażu telewizyjnego, kadrowania czy obsługi kamery. Członkowie redakcji telewizyjnej przeprowadzają wywiady z zapraszanymi gośćmi, dokumentują też najważniejsze wydarzenia z życia uczelni. Panek dodała, że w przyszłości przewidziane jest utworzenie kanału studenckiego, a później także tworzenie filmów reklamowych i korporacyjnych.

W studiu będą się odbywać zarówno zajęcia dydaktyczne, spotkania koła naukowego, jak i nagrania na potrzeby komercyjne.

Pasieczna przypomniała, że kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania zdobył drugie miejsce w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na najlepszy program studiów o profilu praktycznym. Uzyskał dzięki temu dofinansowanie na dalszy rozwój, w tym m.in. na zakup wyposażenia do studia telewizyjnego.

Studio jest kolejnym miejscem na uczelni, gdzie studenci dziennikarstwa mogą zdobywać praktyczne umiejętności zawodu; na uczelni działa już magazyn pressja.wsiz.pl oraz internetowa rozgłośnia radiowa radioeter.fm. (PAP)