Gdański Instytut Konfucjusza ma swoją siedzibę w kampusie UG w Oliwie, w budynku dawnego rektoratu. Uroczystość otwarcia miała miejsce w poniedziałek i wzięli w niej udział m.in. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister kultury Małgorzata Omilanowska, minister Xu Lin z Chińskiego Państwowego Biura Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego i prof. Wang Xinging - rektor China Youth University of Political Studies w Pekinie, w partnerstwie, z którą to uczelnią UG będzie prowadzić Instytut.

Prof. Wang Xinging poinformował w przemówieniu inauguracyjnym, że na całym świecie istnieje w tej chwili około 500 Instytutów Konfucjusza, a każdy z nich zwykle otrzymywał na start od strony chińskiej 150 tys. dolarów. Xinging wyjaśnił, że UG dostał na ten cel sumę 300 tys. dolarów.

Rektor wyjaśnił też, że studenci i pracownicy jego uczelni zebrali w ciągu 20 dni ponad trzy tysiące książek, które trafią do gdańskiego Instytutu. „Wyraźnie pokazuje to, że utworzenie Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim było wspólnym marzeniem nas wszystkich. Cała nasza uczelnia będzie bacznie przyglądać się rozwojowi instytutu i na pewno nie przestanie go wspierać” – zadeklarował rektor Xinging.

Podkreślił, że Instytuty Konfucjusza w przeciągu ostatnich lat „odgrywały ważną rolę w promocji wymiany kulturowej pomiędzy Chinami a resztą świata przyczyniając się do budowy porozumienia pomiędzy narodem chińskim i innymi narodami”. Jego zdaniem gdański Instytut przyczyni się do „zacieśniania kontaktów oraz przyjaźni pomiędzy młodzieżą Polski i Chin, przyczyniając się także do promocji rozwoju różnych kultur”.

Z kolei rektora UG prof. Bernard Lammek przypomniał, że współpraca UG z chińskimi uczelniami trwa już od wielu lat. Wspomniał, że dynamicznie rozwija się nie tylko wymiana studentów, ale też m.in. współpraca dydaktyczna między UG a chińskimi uczelniami. „Sądzimy, że otwarcie Instytutu Konfucjusza przyczyni się do jej pogłębienia, a także do jeszcze intensywniejszych wzajemnych kontaktów naukowo-badawczych i kulturowo-językowych” – powiedział Lammek.

Promujące chiński język i kulturę Instytuty Konfucjusza powoływane są przez Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego.

Gdańsk jest piątym miastem Polsce, w którym działać będzie ten Instytut. Wcześniej ośrodki takie powstały: w Krakowie - przy Uniwersytecie Jagiellońskim, w Opolu przy Politechnice Opolskiej, w Poznaniu przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza oraz we Wrocławiu na Uniwersytecie Wrocławskim.

Starania o powołanie Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Gdańskim trwały sześć lat. Jak podkreśliła rzeczniczka prasowa UG, Beata Czechowska-Derkacz, powołanie Instytutu jest dopełnieniem dotychczasowej współpracy UG z Chinami. Jak wyjaśniła, w ramach kilkunastu dwustronnych umów, obejmujących badania naukowe, wymianę studencką oraz praktyki i staże UG współpracuje z najważniejszymi chińskimi uczelniami, takimi jak China Youth University of Political Sciences, Uniwersytet Nauk Politycznych i Prawnych w Szanghaju czy Uniwersytet w Harbinie.

Czechowska-Derkacz dodała, że tylko w 2014 r. ponad 120 studentów, doktorantów i pracowników UG skorzystało z możliwości wyjazdu do Chin w ramach różnych projektów, stypendiów i wymiany. UG prowadzi filologię polską dla studentów chińskich na chińskich uczelniach, a przed dwoma laty uczelnia uruchomiła studia na kierunku sinologia. Na uczelni odbywają się liczne konferencje naukowe, wystawy i inne imprezy poświęcone tematyce chińskiej.

W aktualnej ofercie gdańskiego Instytutu są m.in. kursy językowe, w tym skierowane do dzieci i seniorów, zajęcia z kung-fu, tai chi, kaligrafii, tradycyjnych tańców chińskich a także chińskiej kultury i kultury biznesu oraz tradycyjnej medycyny. Organizatorzy oferują też warsztaty kulinarne. (PAP)