Dzięki przyznanym środkom najlepsi studenci, którzy kształcą się na kierunkach zamawianych – strategicznych dla gospodarczego rozwoju Polski - otrzymają miesięczne stypendium nawet w wysokości tysiąca złotych.

Program „kierunków zamawianych” w tym roku zdominowała informatyka. Wśród najlepiej ocenionych projektów, aż 21 związanych jest z tą dyscypliną. Łącznie do uczelni na unowocześnienie programów studiów i wysokie stypendia dla najlepszych studentów informatyki trafi blisko 63,6 miliona złotych.

„To szansa na zwiększenie liczby studentów informatyki i szybszy rozwój tej dziedziny gospodarki w Polsce” – informuje MNiSW.

Program kierunków zamawianych ma zwiększyć liczbę studentów na kierunkach matematycznych, technicznych i przyrodniczych – czyli tych, które zostały uznane przez ekspertów za strategiczne dla rozwoju polskiej gospodarki. Jest realizowany od 2008 roku, kiedy to przeprowadzono pilotażowy konkurs. Trzy pierwsze edycje przeprowadziło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od września 2011 roku program realizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W dotychczasowych trzech edycjach programu „kierunków zamawianych”, do studentów trafiło prawie 17 tysięcy stypendiów na łączną kwotę 83,58 mln zł. Do końca 2013 roku na cały program rząd przeznaczy ponad miliard złotych.

Jak informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, spośród 260 zgłoszonych wniosków, 126 uzyskało ocenę pozytywną. Spośród nich do dofinansowania zakwalifikowały się 93 wnioski. Ze względu na wysoką jakość projektów Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które realizuje program, podjęło decyzję o zwiększeniu finansowania z pierwotnej kwoty 200 mln do 300 mln złotych.

Lista rankingowa pozytywnie ocenionych wniosków jest dostępna na stronie

PAP